banner39

Baydemir'den Davutoğlu'na iade-i ziyaret

Bakan Davutoğlu'nun, Osman Baydemir'i kabulünde, Davutoğlu'nun Diyarbakır ziyareti, Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmasına yönelik çalışmalar ve çözüm süreci konuşuldu.

Politika 19.04.2013, 18:44 19.04.2013, 18:44
Baydemir'den Davutoğlu'na iade-i ziyaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, geçen ay Diyarbakır'ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na iade-i ziyarette bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmenin başında, Baydemir'in, Bakan Davutoğlu'nun son derece olumlu geçen Diyarbakır ziyaretinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiği, Davutoğlu'nun Dicle Üniversitesi'nde yaptığı konuşmanın olumlu yansımalarını aktardığı belirtildi.

Görüşmede, Davutoğlu'nun da Diyarbakır'a yaptığı ziyaretten ve gördüğü misafirperverlikten duyduğu mutluluğu dile getirdiği ifade edildi.

Öte yandan, görüşmede Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması konusunun da ele alındığı, Baydemir'in Davutoğlu'nu süreçte gelinen nokta konusunda bilgilendirdiği kaydedildi.

Konuyu bizzat ve yakından takip ettiğini vurgulayan Davutoğlu'nun, Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gürcan Balık'a da gerekli talimatları verdiğini söylediği belirtildi.

Görüşmede, çözüm sürecinin de konuşulduğu öğrenildi. Baydemir'in süreçle ilgili genel olarak bölgede ve özelde Diyarbakır'da çok olumlu bir hava bulunduğuna işaret ettiği, Bakan Davutoğlu'nun ise hükümet olarak bu süreci sonuna kadar sürdürme hususunda son derece kararlı olduklarını belirttiği ifade edildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?