banner15

BBP: Laiklik tanımı net olmalı

BBP Lideri Destici, Mevcut tanım sebebiyle dindarların çok zarar gördüğünü belirterek Anayasada laikliğin tanımının net olması gerektiğini söyledi

BBP: Laiklik tanımı net olmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, laiklik tanımının yeni anayasada açık bir şekilde yapılması gerektiğini belirterek, ''Çünkü mevcut anayasadaki tanımdan dolayı maalesef yıllardır Türkiye'de özellikle dini hassasiyeti yüksek olan kesimler büyük dayak yiyor'' dedi.

Destici, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve sendika yönetim kurulu üyelerini parti genel merkezinde kabul etti. Yeni anayasa konusunda sivil ve demokratik bir içerikten yana olduklarını ifade eden Destici, yeni anayasada bireysel hak ve özgürlüklerin önünün açılması gerektiğini vurguladı.

Yeni anayasada özellikle laiklik tanımının açık şekilde yer alması gerektiğine işaret eden Destici, ''Çünkü mevcut anayasadaki tanımdan dolayı maalesef yıllardır Türkiye'de özellikle dini hassasiyeti yüksek olan kesimler büyük dayak yiyor. Başörtüsü zulmü, katsayı adaletsizliği çekiliyor. İnsanlar, dini inançlarından dolayı meslekten atılıyorlar'' diye konuştu.

Kendisinin imamhatip lisesi ve ilahiyat fakültesi mezunu olduğunu belirten Destici, dini özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırması yönünde devlete görev yükleyen laikliğin, Türkiye'de tersine işlediğini, dini inançları nedeniyle insanların kınandığını ve fişlendiğini söyledi.

Kur'an kurslarına kayıt için çocuklara yönelik yaş sınırı bulunduğunu anımsatan Destici, bu konuda anne-babaların karar verici konumda yer alması gerektiğini, bu tür bir yaptırımın yersiz olduğunu savundu.

Destici, merhum BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun Ku'ran kurslarındaki yaş sınırının kaldırılmasına yönelik 2009'da kanun teklifi verdiğini anımsatarak, bu düzenlemenin hayata geçmesini istediklerini dile getirdi.

Türkiye'de ana gündem maddesinin terör olduğunu belirten Destici, ''hükümet ile muhalefet partilerinin terör örgütüne yönelik tartışmalarını kayıkçı kavgasından öteye gitmediğini'' ileri sürdü.

TBMM'nin terörün çözümüne yönelik bir proje geliştirmesi gerektiğini dile getiren Destici, ''BDP'yi Kandil'i ve İmralı'yı muhatap almak yerine bölge insanını muhatap alacaksınız'' dedi.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar da Destici'ye görevi dolayısıyla hayırlı olsun ziyaretinde bulunduklarını ve sendikalarının görev alanına ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunacaklarını anlattı.

Türkiye'de din eğitimi konusunda fikirlerini Destici'yle paylaşacaklarını kaydeden Bayraktutar, BBP'nin Türk milletinin değerlerine, örfüne, adetine sahip çıkan yegane partilerden biri olduğunu ifade etti.

Bayraktutar, sivil anayasada laiklik ilkesinin ayrıntılı şekilde açıklanması gerektiğini söyledi. Sonraki dönemde milletin üzerinde ''Demokles'in kılıcı'' gibi kullanılmasının önüne geçilebileceğini belirten Bayraktutar, sivil anayasa ve dini özgürlükler konusunda çalışmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 15:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35