banner15

BDP, 1 Ekim'de Meclis'te yemin edecek

BDP milletvekillerinin 1 Ekim'de TBMM'ye gidip yemin etme kararı aldığı öğrenildi. Partide tartışılan diğer gündem maddesi ise Kandil

BDP, 1 Ekim'de Meclis'te yemin edecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

12 Haziran seçimlerinin ardından Meclis'i boykot kararı alıp Genel Kurul çalışmalarına katılmayan BDP, yeni dönemde bu tavrını sürdürmeyecek.

Zaman'ın haberine göre, Parti Meclisi (PM), milletvekillerinin 1 Ekim'de TBMM'ye gidip yemin etmesini kararlaştırdı. Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda, yeni anayasa çalışmalarının başladığına ve BDP'nin bu çalışmalarda aktif rol olması gerektiğine işaret edildi.

Partide tartışılan diğer gündem maddesi ise Kandil. Terör örgütünün saldırılarına sessiz kalmakla eleştirilen BDP yönetimi, sınır ötesi operasyonlara tepki için PKK'nın konuşlandığı bölgeye gidip inceleme yapacak.Diğer yandan BDP'lilerin geçtiğimiz günlerde İmralı Adası'na gidip Abdullah Öcalan'la görüşme yönündeki başvurusunun Adalet Bakanlığı tarafından kabul görmediği öğrenildi. Bakanlığın adaya sadece Öcalan'ın avukatlarının ziyarette bulunabileceği, milletvekillerine böyle bir izin verilemeyeceği görüşünde olduğu belirtiliyor.

BDP'nin başvurusunda, Grup Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yanı sıra milletvekilleri Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve Gültan Kışanak'ın İmralı'ya giderek Öcalan'la görüşmesi talep ediliyordu. Terör örgütünün eylemlerine ses çıkarmazken Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sınır ötesine yönelik operasyonlarına tepki gösteren BDP'liler, PKK'nın konuşlandığı bölgede inceleme yapma kararı aldı. Kars Milletvekili Mülkiye Birdane ve partili kadınlar, önümüzdeki günlerde Türk uçaklarının bombaladığı Kandil'de incelemeler yapmak üzere bölgeye gidecek.

BDP heyetinde Birdane'nin yanı sıra Mardin Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Uyanık ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği Başkanı Zübeyde Teker'in de yer alacağı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 09:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35