BDP, ABD'de Taşnaklar'la görüştü

ABD'de bir dizi temasta bulunan BDP heyeti, Taşnaklar olarak bilinen ARF'nin temsilcileriyle ANCA'nın genel merkezinde bir araya geldi

BDP, ABD'de Taşnaklar'la görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçen hafta ABD'de ziyaretlerde bulunan BDP heyeti, Ermeni diyasporasının önde gelen örgütleriyle bir araya geldi. Görüşme, Ermenilerin ABD'deki en büyük diyaspora kuruluşu olarak bilinen ANCA'nın genel merkezinde yapıldı.

BDP heyetinin başkanlığını BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yapıyordu. Ermeni heyetin başkanlığını, ise Taşnaklar olarak bilinen "Ermeni Devrimci Federasyonu (ARF)"'nin büro üyesi Hagop Der Khatchadourian yapıyordu.

Görüşmeye, ANCA'dan Ani Harolan ile ANCA'nın Washington'daki faaliyetlerinden sorumlu isim Aram Hamparian hazır bulundu.

BDP heyetinde, DP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP Milletvekili Nazmi Gür ve BDP Washington temsilcisi Mehmet Yüksel bulunuyordu.

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Hagop Der Khatchadourian, "'Ermeni-Kürt işbirliği olasılıklarının yanı sıra, Ermeni ve Kürt uluslarının ulusal ve demokratik istekleri tartışıldı" dedi.

Khatchadourian, sözlerine şöyle devam etti:

"Görüşme, Ermeni-Kürt işbirliği imkanlarını yanı sıra, ilişkilerin geliştirilmesi ve  Batı Ermenistan topraklarında (Ermenilerin talep ettikleri Türkiye toprakları) ve Kürdistan ile ulusal ve demokratik hedefleri açısından yararlı bir diyalog fırsatı sundu"

Görüşmeyle ilgili BDP kanadından ise bir açıklama gelmedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 12:53
banner53
YORUM EKLE

banner39