banner39

BDP, Anayasa Komisyonu'na katılmayacak

BDP, açlık grevleri nedeniyle yapılan destek eylemleri için bugünden itibaren TBMM'deki hiçbir komisyon çalışmasına katılmayacağını duyurdu

Politika 10.11.2012, 13:34 10.11.2012, 13:34
BDP, Anayasa Komisyonu'na katılmayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevlerinde kritik sürecin geçildiğini ve ölümlerin eşiğine gelindiğini belirtti.

Diyarbakır'da HDK'nın toplantısında konuşan Demirtaş ”Açlık grevi bitene kadar tüm çalışmalarımızı askıya alıyoruz. Genel kurulda arkadaşlarımız böyle tavır alacak. Onun dışında tavrımız bu. Kritik aşamaya geldiğimiz süreçte siyasi görüşmelerimizi, mitinglerimizi, cezaevlerine yürüyüşlerimiz olacak. Unutulmasın ki bu açlık grevini başlatan AKP’nin tavrıdır. Bitirecek olan halkın sahiplenmesi ve direnişi olacak” dedi.

Erdoğan’ın “kebap şov” ciddiyetsizliğine dikkat çeken Demirtaş, “İnsanlar ciddi bir direniş sergiliyor. Ama hükümet itibarsızlaştırma, psikolojik savaş yürüterek, bu meseleye yaklaştığı için 60. güne geldik. Halen somut gelişme olmamışsa bu ciddiyetsizliği ortaya koyarak, itibarsızlaştırıp gözden düşürmeye çalışarak açlık grevini bitireceğini sanan hükümet yündendir. Kritik süreç aşıldı. Artık binlerce grevci yaşamını yitirmeyle karşı karşıya. Biz cezaevinden tabut çıkmasına izin vermeyeceğiz dedik. Onlar ne kadar kararlıysa biz de ölümler olmaması için kararlıyız. Somut taleplerin pratiğe geçmesini istiyoruz. Var olan kanun uygulansın diye bilerce insan ölüme yatıyor. Kabul etmeyeceğimiz gerici yasalar nedeniyle binlerce insan hükümet mesaj vermek için bedeninin ölüme yatırıyor” diye konuştu.

“Bugünden itibaren anayasa uzlaşma komisyonu dahil olmak üzere tüm çalışmalarımızı durduruyoruz. Açlık grevi bitene kadar tüm çalışmalarımızı askıya alıyoruz” diyen Demirtaş, şunları söyledi:

“Genel kurulda arkadaşlarımız böyle tavır alacak. Onun dışında tavrımız bu. Kritik aşamaya geldiğimiz süreçte siyasi görüşmelerimizi, mitinglerimizi, cezaevlerine yürüyüşlerimiz olacak. Akşama kadar oturma eylemi olacak. Oradaki arkadaşlarımıza yanınızdayız diyeceğiz. Hafta boyunca eylemlerimiz sürecek. Unutulmasın ki bu açlık grevini başlatan AKP’nin tavrıdır. Bitirecek olan halkın sahiplenmesi ve direnişi olacak. Yarın ev ve işyerlerimizin ışığını hayatlar kararmasın diye karartacağız. Bir mum yakıp balkonumuza ve penceremize bırakacağız. Daha büyük serhildana imza atarsak başarırız. Hükümete değil halka ve emekçilere güveniyoruz. Bu kararlılıkla güçlü bir sonuç alacağımızı düşünüyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?