banner39

BDP: 'Çekilme'de şu ana kadar sorun yok

BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Çekilme konusunda bir sıkıntı, engelleme yok. Çatışma, provokasyona mahal vermemek için taraflar birbirine karşı dikkatli. Bütün bölgelerde gözlem gruplarımız var. Kırsaldan sorun ihbarı almadık" dedi.

Politika 23.05.2013, 14:18 23.05.2013, 14:21
BDP: 'Çekilme'de şu ana kadar sorun yok

BDP lideri Selahattin Demirtaş, PKK'nın sınır dışına çekilmesi konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti.

"Çekilme konusunda engelleme yok" diyen Demirtaş, kaç PKK'lının çekildiğine ilişkin bir rakam olmadığını kaydetti. Demirtaş, "Bunu KCK'dan başka kimse bilemez" dedi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis'te bazı gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş, çözüm süreci kapsamında PKK'nın sınır dışına çekilmesiyle ilgili, "Çekilme konusunda bir sıkıntı, engelleme yok. Çatışma, provokasyona mahal vermemek için taraflar birbirine karşı dikkatli. Bütün bölgelerde gözlem gruplarımız var. Kırsaldan sorun ihbarı almadık" dedi.

Kaç PKK'lının çekildiğine dair soru üzerine de Demirtaş, "KCK'dan başka bunu kimsenin bileceğini sanmıyoruz" diye konuştu.

100 YILLIK FIRSAT

Acil demokrasi paketi talebini yineleyen Demirtaş şunları söyledi: "Özel yetkili mahkemeler, TMK, seçim barajı, Hazine yardımı masaya yatırılmalı. 10-15 maddelik demokratikleşme reform paketi acil ihtiyacı karşılar. Onun üzerine anayasa reform paketi. Hangisini başarabilirsek. Bu yılın sonuna kadar tartışmalar yapılabilir.

2014 başına yeni bir anayasa paketi ile çıkılırsa seçimlerden önce referandum yapılabilir." Hükümetin adım atmaması durumunda kendisinin kaybedeceğini ileri süren Demirtaş, "Türkiye 100 yıldır ilk kez demokratikleşme fırsatını yakaladı. Bu fırsat kaçarsa 2023'ü göremez" dedi.

AK Parti kanadından "Başkanlık sisteminde ısrarcı olmayacağız" açıklamalarının yapıldığını anımsatan Demirtaş, "O zaman tümüyle geri çeksinler. Onların önerdiği sisteme evet demiyoruz ama tartışılmasını da sakıncalı görmüyoruz. Çekerse tartışmaların önü kesilir" diye konuştu.

BAYDEMİR BELLİ DEĞİL

Yerel seçim hazırlıklarına da değinen Demirtaş, "Yerleşim birimi olarak 2 katı hedefliyoruz. Belediye sayısı olmasa da nüfus alanı iki katına çıkabilir" dedi.

Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in devam edip etmeyeceğine ilişkin soru üzerine, "Hiçbir şey belli olmaz, adaylık tartışmaları için erken" dedi.

SORUN ÇÖZÜLSÜN BiZ  BiTELiM

BDP lideri Demirtaş, 15-20 gün içinde İmralı ziyareti gerçekleştirileceğinin belirtirken, partisinin Meclis Çözüm Komisyonu'nun Abdullah Öcalan'ı ziyaret etmesi talebini yineledi.

Demirtaş, çözüm sürecine destek verme veya vermemenin seçim sonuçlarını etkileyeceği tartışmaları konusunda ise, "Çözümü en çok biz destekliyoruz, en öndeyiz. İnsan kendi kendinin bitmesini ister mi? Biz istiyoruz. Sorun çözülsün biz bitelim" dedi.

Çözüm sürecinin 3-5 yıl sürebileceğine işaret eden Demirtaş, "Yol temizliği de yapılırsa Türkiye nefes alır. 2015 seçimleri yeni parlamento profilini ortaya çıkarır. İster 5 yıl olsun, yeter ki ölümler olmasın" dedi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?