banner39

BDP: Çözüm sınırları olmayan Ortadoğu'da

BDP'li Altan Tan, Ortadoğu'daki sorunların çözülmesi için en uygun yolun sınırların olmadığı bir bölge inşa etmek olduğunu söyledi

Politika 02.08.2012, 17:32 02.08.2012, 18:05
BDP: Çözüm sınırları olmayan Ortadoğu'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Benelüks modelinde olduğu gibi vizelerin, gümrüklerin kalktığı, eyaletlerden oluşan bir yeni Ortadoğu federasyonu hepimizin derdine derman olacaktır" dedi. Tan, düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki gelişmelere değindi.

Suriye'deki Kürtlerin kendi kaderlerini belirlemek adına siyaset sahnesine çıktıklarını belirten Tan, "Bu da normal bir şey. Niye çekiniyorsunuz?" diye sordu.

"Türkiye'deki Kürtlerin Suriye'dekileri örnek alacağı" kaygısının bulunduğunu ifade eden Tan, "Korkunun ecele faydası yok. İnsani, İslami, vicdani ve demokratik kriterlere göre bu barış sağlanmalıdır. Başka çaresi yoktur" dedi. Tan, şunları kaydetti: "Bundan sonra Ortadoğu'da 40 milyon Kürdü köle olarak, müstemleke zihniyetiyle, kimliksiz, statüsüz yönetemezsiniz, mümkün değil. Peki ne olacak? Kavga, bölünme istemiyoruz, ayrılık istemiyoruz. Yeni bir Ortadoğu federasyonu istiyoruz. Kim varsa bu coğrafyada, bütün bir Ortadoğu'nun bütün renkleriyle Benelüks modelinde olduğu gibi vizelerin, gümrüklerin kalktığı, eyaletlerden oluşan bir yeni Ortadoğu federasyonu hepimizin derdine derman olacaktır.

Halep'i, Musul'u, Diyarbakır'ı, İstanbul'u, Bağdat'ı, Şam'ı, Beyrut'u, Kudüs'ü birbirinden ayıran hiç bir projenin bundan sonra başarılı olma şansı yok. Siz de bir stratejik derinlik varsa kerametinizi ve ferasetinizi burada gösterin."

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?