banner39

BDP, İmralı görüşmelerine resmiyet istiyor

BDP Grup Başkanvekili Baluken, İmralı ile yapılan görüşmelerin "korsanvari" bir şekilde yürütüldüğünü belirterek bunun resmi bir zemine oturtularak Öcalan'a da "başmüzakereci" sıfatı verilmesini istedi

Politika 31.10.2013, 11:53 31.10.2013, 11:53
BDP, İmralı görüşmelerine resmiyet istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP, devlet ile İmralı arasında yürütülen görüşmelerin resmi statüye kavuşturulmasını, Öcalan'a da "başmüzakereci" unvanının verilmesini istiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Çözüm Süreci'nin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için temel şartlardan birinin de "Öcalan'a başmüzakereci" sıfatının verilmesi gerektiğini söyledi.

İdris Baluken, partisinin Youtube üzerinden yaptığı canlı yayına katılarak gazetecilerin ve izleyicilerin sorularını cevapladı.

İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan'a karşı, süreç boyunca AK Parti'den bir tavır değişikliğinin görülmediğini belirten BDP Grup Başkan vekili Baluken şunları söyledi: "Bu, süreçte ciddi hayal kırıklıkları yarattı. Biz halen tıkanıklıklara rağmen, sürecin yürümesinin AKP ve devletin yaklaşımının samimi olmasına bağlı olduğunu ifade ettik.

Bu süreci çözüm yoluna evriltmenin yolları ve mekanizmaları vardır. Sayın Öcalan'a yaklaşımın değişmesi, başmüzakereci bir pozisyona denk düşecek şekilde AKP'nin yaklaşımı önemlidir. AKP bir ön önce sayın Öcalan'ın yürüttüğü müzakere gereğince bir siyasal pozisyon almak zorundadır. Silahlar sustu, AKP demokratik siyasetin de hep suskun kalmasını istedi. Sürecin ilerlemesi isteniyorsa, demokratik siyasetin önünün açacak yasal değişiklikler için hızlı harekete geçilmesi gerekir."

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?