BDP, 'müzakere' için yasa teklifi hazırladı

BDP, Çözüm Süreci'nin yasal zemine oturtulması amacıyla "Toplumsal Barış ve Müzarkere Yasası" isimli bir kanun teklifi hazırladı

BDP, 'müzakere' için yasa teklifi hazırladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken çözüm sürecinin yasal zemine oturması amacıyla Toplumsal Barış ve Müzakere Yasası hazırladıklarını açıkladı.

Meclis’te yaptığı basın toplantısında, çözüm sürecinde Türkiye’nin hedeflenen noktada olmadığını anlatan Baluken, ateşkesin sürmesinin ve ölümlerin yaşanmamasının önemli olduğunu ama yeterli olmadığını söyledi, sürecin yasal mekanizmaya kavuşması gerektiğini vurguladı.

Baluken, toplantıda "Asıl olan; bu sürecin kalıcılaştırılması, çözüm ve barış sürecine evriltilmesidir. Her şeyden önce yürüyen görüşmelerin yasal bir güvenceye bağlanması, yasal mekanizmaya kavuşması gerekir.  Şu an yürüyen sürecin tek bir yasal güvencesi yok. Bu sürecin başına yarın ne geleceği belli değildir. Karşılıklı çözüm iradesinin olması önemlidir ama bu yeterli değildir, bütün müzakere süreçlerinde olduğu gibi yasal zeminin ve mekanizmaların oluşturulması gerekir." dedi.

Hükümetin bir an önce İmralı görüşmeleri ve yürüyen süreçle ilgili yasal bir zemin yaratmak için adım atması gerektiğini anlatan Baluken, BDP’nin hukuk komisyonunun bu konudaki çalışmasının tamamlanma aşamasına geldiğini de bildirdi.

“Bu sürecin yasal zemine kavuşturulması için Toplumsal Barış ve Müzakere Yasası’nı hazırlıyoruz. Tamamlandığında parlamentoya sunacağız. Yasalaşması için mücadele yürüteceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 17:08
banner53
YORUM EKLE

banner39