banner39

BDP, Öcalan'ın yeni üç talebini açıkladı

BDP'li vekiller Öcalan'ın Çözüm Süreci'nin geldiği noktada, müzakere aşamasına geçilmesi, sürecin yasal statüye oturtulamsı ve kendisini ziyaret eden heyetlerin belirlenmesini istediğini açıkladı

Politika 13.02.2014, 14:46 13.02.2014, 15:04
BDP, Öcalan'ın yeni üç talebini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın hapisteki lideri; hükûmetin müzakere heyeti oluşturmasını, yasal adımların hızlandırılmasını ve İmralı ziyaretlerinin sıklaştırılmasını istedi. Önerileri, İmralı heyetindeki vekiller açıkladı.

İmralı'yı ziyaret eden heyette yer alan BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çözüm sürecinde gelinen son durumla ilgili basın toplantısı düzenledi. Hükûmete ve Meclis Başkanlığı'na sunulmak üzere hazırladıkları "müzakere yasa teklifini" paylaşan BDP'li vekiller, sürecin devamı için PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'ın sunduğu üç öneriyi de paylaştı.

Pervin Buldan, Öcalan'ın ilk önerisinin zaman kaybetmeden müzakere aşamasına geçilmesi olduğunu söyledi. Buna göre, Öcalan, hükûmeti temsilen müzakere heyetlerinin ana başlıkları görüşmek üzere bir an önce adaya gitmesi gerektiğini düşünüyor.

İkinci öneri, sürecin yasal statüsü ve hukuksal çerçevesi ile ilgili. Buldan, "8 başlıklı komisyon konularında yasal adımların hızla parlamentodan geçmesi gerekir. Sayın Öcalan eğer bu başlıklarda adım atılırsa pek çok konuda çağrı yapabileceğini söylemektedir. Hükûmet, bu çağrıyı ciddi bir biçimde gündemine alarak, zaman kaybetmeden gerekli adımları atmalıdır." diye konuştu.

Öcalan'ın üçüncü önerisi ise kendisini ziyaret eden heyetler konusunda. "Sayın Öcalan, sürecin tek yanlı devlet heyetiyle gidecek bir süreç olmadığını belirtiyor" diyen Buldan, PKK liderinin bir müzakere heyeti istediğini, ayrıca, ayda bir ziyareti yeterli görmediğini söylediğini belirtti. Pervin Buldan, Öcalan'ın, haftalık, hatta gerekirse günlük heyetlerin gelmesini talep ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?