BDP şimdi ne yapacak?

Akademisyenler, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi üzerine BDP'nin meclise girmemesi durumunda sertleşecek ortamda herkesin kaybedeceğini belirtti.

BDP şimdi ne yapacak?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hapis cezası kesinleşen Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin Yüksek Seçim Kurulu kararıyla düşürülmesi TRT Haber'de canlı yayınlanan Açı programında ele alındı.

TRT Haber'de yayınlanan Açı programına katılan akademisyenler, daha önce "Hatip Dicle milletvekili olmazsa Meclis'e girmeyiz" diyen BDP'nin bu tavrını eleştirdi.

Bu karara herkesin saygı duyması gerektiğini belirten akademisyenler, yanlış varsa düzeltilecek yerin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu vurguladı.

"BDP MECLİS'E GİRMEZSE HERKES KAYBEDER"

Faruk Bilgin'in sunduğu Açı programının katılımcıları, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi üzerine BDP'nin meclise girmemesi durumunda sertleşecek ortamda herkesin kaybedeceğini belirtti.

Açı programına katılanlardan Profesör Vedat Bilgin, Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesinin hukuki bir süreç olduğunu ve herkesin bu karara saygı duyması gerektiğini söyledi.

Profesör Beril Dedeoğlu da, BDP'lilerin Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesi karşısında Meclis'e girmemek yerine, Meclis'te hapis cezasına dayanak olan yasanın değiştirilmesine çalışabileceğini kaydetti.

Profesör Gökhan Çetinsaya da konuyla ilgili olarak "Pire yüzünden yorgan yakılmamalı" dedi.

Profesör Sedat Laçiner de, Türkiye'de demokrasi ve hukuk sorunları olduğunu belirtti. Laçiner, BDP'lilerin Kürt olanlar ve olmayanlar ayrımı yapmasının yanlış olduğunu kaydetti.

Laçiner şöyle konuştu:
"Bu düzen bozuk seçilmiş; milletvekillerim Meclis'e giremiyor, ben Meclis'e girmiyorum demek yakalanmış fırsatı kaçırmaktır, halka ihanettir. Böyle bir kapı, demokratikleşme kalkınma anlamında böyle bir kapı 150 yıldır açılmadı, bu kapıdan geçerserle yerleri bellidir, geçmezlerse bellidir. Mevcut yasalar ne diyorsa, ondan memnun değilseniz onu değiştirmek için milletvekili seçildiniz, bunun için Meclis'e girmeniz lazım."

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2011, 09:25
banner53
YORUM EKLE

banner39