banner39

BDP: Uludere kararı rezalet, skandal!

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, gündemdeki tartışmalarla ilgili olarak geniş bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Politika 08.01.2014, 14:37 08.01.2014, 14:37
BDP: Uludere kararı rezalet, skandal!

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, son operasyonlarla ilgili olarak, "Hakim savcıyı dinlemiyor, savcı polise söz geçiremiyor. İtfaiyeye yangına git diyorsun, diyor ki 'boşver.' Böyle bir hale geldik. Kasımpaşa'da tulumbacılar vardı, uzun tumanlarla yangına koşuyorlar, ilk tulumbasını alıp çıkan operasyonu götürüyor. Böyle bir duruma geldik" dedi.

Tan, düzenlediği basın toplantısında, Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın Roboski ile ilgili kararının "rezalet ve skandal bir karar" olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "tutuklamalar, Balyoz ve Ergenekon davalarından benim haberim yok, paralel bir yapılanma var, bunlar mahkemeleri ele geçirdiler, ne karar aldılarsa bunlar aldılar" dediğini iddia eden Tan, "Bu askeri savcılığın aldığı rezalet karar ile ilgili de paralel devlet mi sızdı askeriyenin içine de askeri savcılar ve hakimler böyle bir karar verdi? Paralel yapılanma askeriyenin içinde de var mıdır? Roboski rezaletini nasıl örteceksin, bunun altından nasıl kalkacaksın?" diye sordu.

"Bizim milli ordumuza kumpas kuruldu" denildiğini ifade eden Tan, "Bu senin milli ordun hangi milli ordu? Bu ordu, Cizre'de kendi vatandaşına dışkı yediren ordu mu? 12 Eylül zindanlarında Ramazan günü babama zorla dışkı yedirerek, iftarını bozduran ve öldüren ordu mu? 90'lı yıllarda 3 bin Kürt köyünü boşaltan ordu mu?" ifadelerini kullandı. Tan, kimsenin topyekün bir kurumla, Genelkurmay Başkanlığının binası, valinin oturduğu bina ile tapu ve belediye binası ile sorunu ve kavgası olmadığını belirterek, "Ama bu kurumlarına içine alçaklar, hırsızlar, hainler, işbirlikçiler sızmışsa veya ele geçirmişse, bunlarla herkesin sorunu var. Ama devlet ve ordu adına, giydiği üniformayı kullanarak birileri zulüm yapmışsa, katillik yapmışsa, cinayet işlemişse bunun hesabı sorulur. Bunun da kurum kendisi ile bir alakası yoktur" sözlerini sarfetti. HSYK'nın yapısının değiştirilmesi ile ilgili soru üzerine Altan Tan, şöyle konuştu:

"Bu da rezalet. 'Polisi ben atarım, ihaleyi ben veririm, Dışişleri Bakanlığı'nı ben düzenlerim' bunları anladık, Suriye'ye Irak'a silah sokarım, üzerine de pesküvit yazarım, bütün hakimleri de ben atarım.' Hırsızlık ile suçlanan bakanlar, bürokratlar var. Kendi hakimini ve savcısını kendi atarsa ne olacak, kim yargılayacak? Bu iş karakolda biter ama orada da ne olur Allah bilir. O zaman mahkemeyi de kapat sen karar ver. Bence bütün mahkemeleri kapat Başbakan, sen otur evinde canın nasıl istiyorsa istediğin hükümleri de sen ver, canın sağolsun, varlığımız sana armağan olsun. Hukuk yok, tiyatro var. Hakim savcıyı dinlemiyor, savcı polise söz geçiremiyor. İtfaiyeye yangına git diyorsun, diyor ki 'boşver.' Böyle bir hale geldik. Kasımpaşa'da tulumbacılar vardı, Ayhan Işık'ın bir filmi vardı, uzun tumanlarla yangına koşuyorlar, ilk tulumbasını alıp çıkan operasyonu götürüyor. Böyle bir duruma geldik."

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?