banner39

BDP: Uludere raporundan 'helalleşme' çıkabilir

BDP Genele Başkanı Demirtaş, "Uludere raporundan bir helalleşme uzlaşma, barışma örneği çıkarılabilir" dedi

Politika 26.03.2013, 16:52 26.03.2013, 16:52
BDP: Uludere raporundan 'helalleşme' çıkabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere raporuyla ilgili buradan bir helalleşme örneğinin, uzlaşma, barışma örneğinin çıkarılabileceğini söyledi. Nefrete, öfkeye, kine tarihsel bir hesaplaşmaya dönüşmesini istemediklerini vurgulayan Demirtaş, özür dilenmesinin bütün toplum vicdanını rahatlatacağını, bunun da bir taviz beklentisi olmadığını ifade etti.

Partisinin Meclis Grup Toplantısında konuşan Demirtaş, Diyarbakır'da sabah saatlerinde gerçekleştirilen KCK operasyonlarını eleştirerek partilerinin altının oyulmaya çalışıldığını ifade etti. Siyasi soykırım yapıldığını dile getiren Demirtaş, barışa dair çalışmaların yoğunlaştığı bu dönemde bu operasyonların hükümetten bağımsız yapıldığının düşünülemeyeceğini kaydetti.

Bu operasyonların barışa yarar sağlamayacağını dile getiren Demirtaş, emniyet teşkilatının gözden geçirilmesini istedi. 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere olayına sözü getiren Demirtaş, Başbakan'ın 2005 yılında yaptığı konuşmayı hatırlattı.

Hazırlanan raporun bir suça alet olmaktan başka bir şey olmadığını ifade eden Demirtaş, raporun yarın oylamaya sunulacağını kaydetti. Ortada üstü örtülecek, geçiştirilecek bir durum olmadığını vurgulayan Demirtaş, tarihin sorgulayacağına dikkat çekti. Komisyondaki üyelere seslenen Demirtaş, "Kullanacağınız oy ya bu suça ortak olacağınızı ya da bu suça bir parça olacağından kurtulacağınızı gösterecektir." diyen Demirtaş, komisyonun vicdanının sesini dinleyeceğini; partisinin sesini dinlemeyeceğini umut ettiğini söyledi.

Raporda varılacak sonucun hükümetin sürece nasıl yaklaştığını da göstereceğini belirten Demirtaş, "Özür dilemekten niye gocunur? İsrail'in özür dilemesine değer veriyoruz. İsrail'in özrü önemlidir. Başka devletlerden özür isterken bunu kendi vatandaşlarımızdan nasıl esirgeriz?" diye sordu.

Alt komisyonun sadece gördüklerini yazmasının yeterli olacağını dile getiren Demirtaş, gördüklerini dahi saklayan bir komisyonun raporunu kabul edemeyeceklerini vurguladı. Buradan bir helalleşme örneğinin çıkarılabileceğinin altını çizen Demirtaş, "Uzlaşma, barışma örneği çıkarılabilir. Nefrete, öfkeye, kine tarihsel bir hesaplaşmaya dönüşmesini istemiyoruz. Bir özür bütün toplum vicdanını rahatlatır. Bu bir taviz beklentisi değildir." diye konuştu.

Uludere ile ilgili hazırlanan raporun kabul edilmemesini ve iade edilmesini isteyen Demirtaş, komisyon ve oradaki milletvekillerinin ya bu katliamı içlerini sindirdiklerini söyleyeceğini ya da 'bu katliamı içimize sindirmedik' deyip araştırma isteyip raporun iade edilmesini isteyeceklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?