BDP'den 'ateşkes bozulmadı' açıklaması

Şırnak'ta bir askerin hayatını kaybettiği mayın patlamasıyla ilgili açıklama yapan BDP Eşbaşkanı Demirtaş, ateşkesin bozulmadığını her iki tarafın da kurallara uyduğunu söyledi

BDP'den 'ateşkes bozulmadı' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim mitinglerini bugün Diyarbakır'ın Kocaköy, Hani ve Lice ilçelerinde sürdürdü. Kocaköy'de BDP'lilerin, "Ben barış dedim, sen parayı yedin", "Seni sıfırlayacağız az kaldı", "Çaldıklarını geri ver, paralelini de al git" ve "Hevselimize dokunma, sabrımızı taşırma" yazılı döviz ve pankartların taşıdığı mitingde konuşan Demirtaş, sadece seçim çalışması yürütmediklerini söyledi.

Şırnak'ta bir askerin öldüğü mayın olayının da ateşkesin bittiği anlamına gelmediğini, bugüne kadar tarafların ateşkese uyduğunu ifade etti.

Demirtaş, halkın bugüne kadar büyük fedekarlıklar yaptığını, ödemesi gereken en büyük bedeli ödediğini ve asla zulmün karşısında boyun eğmediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Tabi kaygı ve üzücü bir olay. Uzun süredir Roboski bölgesinde ciddi bir gerilim var. Bazı karşılıklı çatışma ve restleşmeye varan bir durum yaşanıyordu. Halk da orada, güvenlik yolu yapılmaması noktasında protesto gösterisi yapıyordu. Halka karşı müdahaleler yapıldı. Ankara hükümet cephesiyle bir kaç görüşme gerçekleştirdik. Uludere bölgesinde barış süreci ruhuna aykırı askeri güvenlik bölgelerinin ve askeri güvenlik yollarının inşa edilmesinin, gerilimi yükselttiğini belirttik. Maalesef gerilim düşmeden ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu son gelen haber, bununla bağlantılı mı değil mi? Bilmiyoruz. Bu bir saldırımıdır? Yoksa eskiden döşenen mayının patlaması sonucu mu yaşandı? Bundan emin değiliz. Yapılan açıklamalar, birbirleriyle uyuşmuyor. Şu ana kadar PKK'den hiç bir açıklama gelmedi. Fakat ne olursa olsun, yaşanan olay üzüntü vericidir. Savaştan ve çatışmalardan kaynaklı bir tek insanın ölmemesi için ciddi çaba sarfediyoruz. Siyasi bir irade ortaya koyuyoruz. Böyle bir dönemde, böyle bir olayın yaşanması kaygıları ve tedirginlikleri arttırmış durumda. Ateşkesle ilgili taraflar açıklama yapmadığı müddetçe, ateşkes fiilen böyle bitmiş olmaz. Taraflar ateşkese mümkün olduğunca, dikkatli bir şekilde riayet ettiler ve uydular. Ateşkesin bittiği şeklinde, bir açıklama olmadığı müddetçe, ben ateşkesin biteceğini düşünmüyorum."

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39