banner39

BDP'den BM'ye 'Rojava' mektubu

BDP, BM'ye mektup yazarak 22 Ocak'ta gerçekleştirilecek Cenevre-2 toplantısına Suriyeli Kürtler'in de davet edilmesini istedi

Politika 11.01.2014, 09:51 11.01.2014, 09:51
BDP'den BM'ye 'Rojava' mektubu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP, Birlişmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a mektup yazarak 22 Ocak'ta gerçekleştirilecek Cenevre-2 toplantısına Kürt Yüksek Konseyi'nin de davet etmesini istedi.

Vatan'ın haberine göre BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Eşbaşkan Yardımcısı Nazmi Gür'ün imzasını taşıyan mektupta, Suriye'de çatışmalar şiddetlenirken Rojava'da (Suriye'nin Kürt bölgesi) Kürt Yüksek Konseyi'nin desteği ile görece bir istikrar kazanıldığı belirtildi.

Mektupta, Batı Kürdistan Halk Meclisi ve Suriye Ulusal Kürt Konseyi tarafından 24 Aralık'ta imzalanan Erbil Anlaşması'nda Cenevre-2 toplantısına Kürtlerin üçüncü bir taraf olarak katılmasının kararlaştırıldığı ifade edildi. Mektupta şöyle denildi: "Kürt Yüksek Konseyi, Baas rejimi ile köktenci ve radikal gruplar karşısında 'üçüncü bir yoldur'. Türkiye'nin 4. büyük ve Kürtlerin büyük çoğunluğunun desteğini alan bir parti olarak BDP, Cenevre-2'de Rojava Kürtlerinin temsilcisi olarak Kürt Yüksek Konseyi'nin katılımını güçlü bir şekilde desteklemektedir."

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?