BDP'den çekilme açıklaması

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bayık'ın açıklamasından, KCK'nın resmi olarak geri çekilmeyi durduğu anlamı çıkmıyor." dedi

BDP'den çekilme açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Cemil Bayık tarafından bugün yapılan açıklamalardan çıkarılan "Çekilme durduruldu" şeklindeki yorumları yalanladı.

Demirtaş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Anladıgğım kadarıyla kestettiği şey 'biz gerillayı zor tutuyoruz, zor durduruyoruz' anlamında bir cümle kullanmış. Geri çekilmenin durdurulması söz konusu olursa, bunu resmi bir açıklama ile yapacaklarını düşünüyorum. Yanlış anlaşılmalara yol açabilir basının veriliş tarzı" dedi.

Cemil Bayık, ANF'ye yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye 1 Eylül'e kadar tarih verdiklerini söyleyen Bayık, şu ana kadar bir adım atılmadığını iddia ederek, "Bu şu anlama geliyor: sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor.  Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney'e (Güney Kürdistan) gelen grupları yeniden göndereceğiz" demişti.

Bayık'ın "Gerillayı durduruyoruz" cümlesi çekilmenin durdurulduğu yönünde anlaşılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 07:35
banner53
YORUM EKLE

banner39