banner39

BDP'den CHP'ye bir çağrı daha

BDP, "Çözüm Süreci"ne destek vermeyen CHP'ye bir kez daha, "Sürece katıl" çağrısında bulundu

Politika 16.04.2013, 16:47 16.04.2013, 16:47
BDP'den CHP'ye bir çağrı daha

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak ''Ben buradan Kürdistan'dan gelenlerin kurdukları yöre dernekleri adına çağrı yapıyorum; CHP sürece katılırsa biz her şeye hazırız. CHP tutumunu değiştirmeli. CHP'nin bizden beklentisi varsa biz bunu yapmaya hazırırz.'' dedi.

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında Türkiye'nin gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"YENİ SÜREÇ"

İşte Gültan Kışanak'ın konuşmasından satırbaşları:

Sihirli bir kelime 'yeni süreç'. Her şeyi bunun içine koyarak tartışabiliriz. Demokrasi isteyen, çözüm isteyen herkes kendisini doğrudan görevli kılmalıdır, yapabileceklerini tartıştırmalarını yürütmelidir.

-Niçin kimse koruculuğu kaldırmıyor diye sitem duyduk. eğer silahları devreden çıkarmak gerektiğine herkes inanıyorsa koruculuk sisteminin de kaldırılması ve bu insanlarında sivil yaşamın parçası olması gerekiyor. Biz bu konuda Meclis'e önerge verdik.

"AKP'NİN ÖTELEYEN YAKLAŞIMI"

-AKP'ye net mesajlar verdiler; AKP'nin öteleyen yaklaşımından vazgeçmesi gerektiğini çözüme odaklanması gerektiğini ifade ettiler, Dil ve üslup konusunda uyarılarda bulundular. Şunu söyledi dernek temsilcileri;

"ERDOĞAN DİLİNE DİKKAT ETMELİ"

-Bize gerici demeyin diyor ama kendisi hergün bize ve çocuklarımıza terörist diyor. Biz bunu kabul etmiyoruz'' dediler. Eğer dilden başlayacaksa her şey AKP'nin de Başbakanın'da diline dikkat etmesi ve artık Kürt sorununun adını koyması gerekiyor.

"CHP'YE ÇAĞRI"

-CHP'ye karşıya eleştiriler vardı. Biz barış karşıtı tutumu kabul etmiyoruz dediler ve bunu söyleyen yöre dernekleri bizim üyelerimiz arasında CHP'ye oy veren kişiler var ama CHP sürecin içinde yer almalıdır aksi takdirde böylesi siyasi anlayışla bizim yürümemiz mümkün değil mesajları duyduk.

-CHP'ye karşı açık çağrı yapın dediler. Ben buradan Kürdistan'dan gelenlerin kurdukları yöre dernekleri adına çağrı yapıyorum; 'CHP sürece katılırsa biz her şeye hazırız. CHP tutumunu değiştirmeli. CHP'nin bizden beklentisi varsa biz bunu yapmaya hazırırz.'

"İnsani değil"

Kanser hastası Dilek Özçelik'in, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile diyaloğuna değinen Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de paran varsa yurt dışından ilaç getirebilir ve tedavi olabilirsin. Dilek Özçelik bu durumu anlatmak için bir Bakan'ın yanına gittiğinde eline bir kaç kuruş para tutuşturularak 'ilacını al' muamelesi yapıldı. Biz, bu tutum ve yaklaşımı eleştiriyoruz. Bu tutum insani değil. Bu ülkedeki herkesin, ekonomik gelir düzeyi ne olursa olsun, en kaliteli sağlık hizmetine ve ilacına kavuşma hakkı vardır. Bu hakkı temin etmek devletin görevidir. Bakanlık, ilaç firmalarını eleştirebilir ama bunun önlemini almakla da görevli ve sorumludur. Kanser gibi ölümcül bir hastalık ile bazı kronik hastalıklar için gerekli olan ilaçlara, firmaların tutumu nedeniyle 'yok' diyerek kimse sorumluluktan kurtulamaz. Bunları temin etmek devletin görevidir. Dilek Özçelik hastaneye yatırıldı ama bu bir kişinin sorunu değildir. Hükümet, bu konuya köklü bir çözüm bulmakla sorumludur. Dilek Özçelik'e, bu sorunun görünür olmasını sağlaması nedeniyle teşekkür ediyor ve acil şifalar diliyoruz."

Kışanak, iki dönemdir parlamentoda grubu bulunan bir siyasi parti olmalarına rağmen tek kuruş Hazine yardımı almadıklarını belirterek, "Bu yardımın eşit olarak tüm partilere yapılması gerekir. Umuyoruz ki önümüzdeki süreçte bu haksızlığa bir son verilir. Halkın parası halka hizmet eden partiler döner" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?