banner39

BDP'den 'geri çekilme' açıklaması

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, PKK'lıların Türkiye dışına çekilmesi sürecinin birkaç gün içinde başlayacağı yönündeki iddiaları yalanladı

Politika 15.04.2013, 13:28 15.04.2013, 17:22
BDP'den 'geri çekilme' açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geri çekilme konusunda bir takvimin netleşmediğini söyleyen BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, öğleden önce yaptığı "geri çekilme birkaç gün içinde başlayabilir" şeklindeki sözleri için "geri çekilme birkaç gün içinde başlayacak demedim" dedi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, geri çekilme süreciyle ilgili sorular üzerine "Bu konuda herhangi bir takvimin netleşmediğini, Öcalan'la yapılan son görüşmenin içeriğine dair giden heyetle henüz bir görüşme yapmadığımı ifade ettim. Yoksa birkaç gün içerisinde geri çekilme başlayacak şeklinde bir açıklamamız olmamıştır." dedi.

BDP Bingöl Milletvekili Baluken, bugün TBMM'de düzenlediği basın toplantısındaki bazı değerlendirmelerin farklı yansıtılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Değerlendirmelerinin kamuoyuna farklı yansıtıldığını söyleyen Baluken, şöyle devam etti: "Şöyle ki, geri çekilme süreciyle ilgili sorular üzerine, bu konuda herhangi bir takvimin netleşmediğini, Sayın Öcalan'la yapılan son görüşmenin içeriğine dair giden heyetle henüz bir görüşme yapmadığımı ifade ettim. Sayın Öcalan'ın kamuoyuna yansıyan mesajı bağlamında birkaç gün içerisinde kendisinin açıklama yapacağını, bunun da kamuoyundaki beklentileri arttırdığını belirttim. Kamuoyundaki beklentilerle birlikte hükümetin de demokratik adımlar noktasında harekete geçmesi gerektiğini ifade ettim. Koruculuk sisteminin kaldırılması önerisini yaparak, yaşamın bütün alanlarının silahsızlandırılması gerektiğini söyledim. Ancak benim sözlerim, farklı yansıtılarak, geri çekilmenin birkaç gün içinde başlayacağı şeklinde bazı yorumlar yapıldı. Bu yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Biz genel bir değerlendirmeyle, sürecin daha olumlu gideceğine dair beklentileri dile getirdik. Yoksa birkaç gün içerisinde geri çekilme başlayacak şeklinde bir açıklamamız olmamıştır. Zaten geri çekilme süreciyle ilgili olarak bir gelişme olursa bu konuda ilgili tarafın kendisi açıklama yapar."

ÇEKİLMENİN DETAYLARI

Yeni Şafak gazetesinde 23 Mart'ta çıkan Çetiner Çetin imzalı habere göre çekilmenin detayları şöyle:

*Yol haritası 18 Nisan'a kadar hazır olacak ve PKK'lıların geri çekilmesi bu tarihten sonra başlayacak

*Haftanin ve Hakurk üzerinden Kandil'e gidecek örgüt üyeleri için gözlem timleri oluşturulacak

*Sürecin sorunsuz ilerlemesi için MİT, Kuzey Irak'ta 6 gözlem ofisi kuracak

*Kandil'deki örgüt liderleriyle MİT arasındaki koordinasyonu Barzani güçleri sağlayacak

*Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, dağdan inişleri 12 noktadan takip edecek

*1999 yılındaki sıkıntıların yaşanmaması için önlemler alınacak

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?