banner39

banner35

BDP/HDP İhsanoğlu ismine mesafeli

HDP Grup Başkanvekili Buldan, parti olarak İhsanoğlu hakkında henüz bir değerlendirme yapmadıklarını ancak MHP'nin de desteklediği bir adayı desteklemeyeceklerini söyledi

Politika 16.06.2014, 15:38 16.06.2014, 15:38
BDP/HDP İhsanoğlu ismine mesafeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, CHP ve MHP'nin ortak Köşk adayı Eklemeddin İhsanoğlu hakkında "MHP'nin de kabul ettiği bir adayı desteklememiz zor gözüküyor" dedi.

T24.com sitesine konuşan HDP Grup Başkanvekili Buldan “Eklemeddin İhsanoğlu’nun adaylığını ilk defa duyduklarını" İhsanoğlu’nu yakından tanımadıklarını ve partinin karar mekanizmalarının henüz bir değerlendirme yapmadığını söyledi.  

Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta seçim için HDP’ye yaptığı ziyaret ertesinde HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü’nün yaptığı “Bizler, BDP ile birlikte cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda kendi adayımızla yarışacağız. Ancak CHP’nin bizimle aynı değerleri paylaşan bir aday göstermesi halinde ikinci turda seçeneksiz olmayabileceğimizi karşılıklı konuştuk”  açıklamasının hatırlatılması ve İhsanoğlu’nun HDP açısından “ortak değerleri paylaşan bir aday” olup olmadığının sorulması üzerine Buldan şu ifadeleri kullandı:

“Demokratik bir cephe açılmasının önemini uzun zamandır vurguluyoruz. Kılıçdaroğlu bize ortak hareket etmek üzere geldi. Biz de ilk turda kendi adayımızı göstereceğimizi, uzlaşabileceğimiz bir aday olursa ikinci turda destekleyebileceğimizi söyledik. Ancak MHP’nin de kabul ettiği bir adayı desteklememiz zor gözüküyor. Şu anda bu adayı destekleme gibi bir fikrimiz yok. Kendi adayımızla demokratik bir cephe için çalışacağız.”

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?