banner39

BDP'li Baluken: Sabotaj kanıtı yok

BDP Grup Başkanvekili Baluken, Paris'teki cinayetlerle ilgili olarak, "Sabotaj kuşkusu var ama bunu destekleyecek bilgi yok" dedi

Politika 10.01.2013, 15:17 10.01.2013, 15:17
BDP'li Baluken: Sabotaj kanıtı yok

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi( BDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Paris'te öldürülen üç PKK'lı ile ilgili, "Bir sabotaj ihtimalinin süreci baltalayabileceği ile ilgili bir takım kuşkular sürekli dile getiriliyordu. Aslında 'hükümet tarafından yapılan açıklamayı da göz önünde bulundurduğumuz da, böylesi sabotajlar için alt zemin mi oluşturuluyor' diye kuşku oluşuyor. Ancak bunu destekleyecek bir bilgimiz yok." dedi. Baluken, BDP'den bir heyetin Fransa'ya gideceğini söyledi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile Parlamento Muhabirleri Derneği'ne gerçekleştirdiği ziyarette gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

Fransa'da 3 PKK'lının öldürülmesi ile ilgili Baluken, "Üzücü ve vahim bir olay. Özellikle kamuoyunda, halkımızda, müzakere diyalog süreci ile ilgili beklentinin olduğu bir dönemde böylesi profesyonel yapılmış bir suikasti vahim ve tehlikeli buluyoruz." dedi.

Yorum yapmak için erken olduğunu ancak her ihtimalin de akıllara geldiğini söyleyen Baluken, "Barış ile ilgili süreci istemeyen bir takım güçlerin, daha önce devlet içinde bu tarz derin yapılanmaların olduğunu biliyoruz, bu güçlerin ya da uluslararası güçlerin rolü var mı yok mu incelenmeli. Fransız hükümeti, en kısa sürede soruşturmayı sonuçlandırmalı." diye konuştu.

BDP'li bir heyetin Paris'e gideceğini söyleyen Baluken, 'örgüt içi infaz' açıklamasına da tepki gösterdi. Baluken "Ciddiyetsiz bir yaklaşım. Büyükelçi de açıklama yaptı. Oradaki süreçle ilgili bilgi sahibi olmadan bu şekilde açıklama yapmak bizim açımızdan, derin devletin rolü var mı kuşkusun artıran bir yaklaşımdır. Hükümet yetkililerini bu şekilde açıklama yapması bizim açımızdan düşündürücüdür." dedi.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?