banner15

BDP'li Halis'ten partisine 'Dersimî' çıkışı

Ankara'da, hafta sonu gerçekleştirilen Barış ve Demokrasi Partisi'nin Parti Meclis (PM) toplantısında Dersim krizi yaşandı

BDP'li Halis'ten partisine 'Dersimî' çıkışı

 

İddialara göre BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, "Parti bugüne kadarki Dersim ezberini bozmalıdır, Dersim'in sosyolojik ve tarihi yeni bir analize ihtiyacı vardır, Dersim'e Kürdi bir bakış açısıyla değil Dersimi bir bakış açısıyla yaklaşılmalıdır." dedi.BDP PM toplantısı Selahattin Demirtaş başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda referandumda alınan sonuçların yanı sıra hükümet ile uzlaşma çabaları değerlendirildi. Toplantıda PKK'nın eylemsizlik kararını uzatması ve Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerden sonra verdiği mesajlar da gündeme geldi. Toplantının son gününde ise BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis'ten ilginç bir çıkışta bulunduğu öğrenildi. Basına kapalı toplantıda Halis, BDP'nin Tunceli (Dersim) politikasını eleştirdi. Partinin bu konuda Kürt bakış açısı yerine Dersimî bir yaklaşım sergilemesini isteyen Halis, "Parti, bugüne kadarki Dersim ezberini bozmalıdır. Dersim'in, sosyolojik ve tarihi yeni bir analize ihtiyacı vardır. Dersim'e Kürdi bir bakış açısıyla değil, Dersimi bir bakış açısıyla yaklaşılmalıdır." dedi.

Öte yandan parti içinde sadece Alevilere yönelik çalışma yürüttüğü gerekçesiyle eleştirilen Halis, başörtüsü ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması gibi konularda partisi ile çelişen bir tutum sergilemişti. BDP türban oylamasında 'evet' derken, Şerafettin Halis, oylamaya katılmamış, bu konuda partisinin görüşlerine zıt açıklamalar yapmıştı. Halis, Diyanet Yasası oylanırken de Meclis'te tek 'hayır' oyu kullanan milletvekili olmuştu.

Kaynak: Cihan

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 14:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48