BDP'li kadın vekillerin davasına erteleme

Halen BDP Milletvekili olan Tuncel ve Ayna'nın da yargılandıkları davada Savcı Özgür, ''3. Yargı Paketi''ndeki düzenleme doğrultusunda, sanıklar hakkındaki davanın ertelenmesini istedi

BDP'li kadın vekillerin davasına erteleme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna'nın da arasında bulunduğu, kapatılan DTP'nin 23 Kadın Meclisi üyesinin ''suçu ve suçluyu övdükleri'' gerekçesiyle yargılandıkları davada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özgür, ''3. Yargı Paketi''ndeki düzenleme doğrultusunda sanıklar hakkındaki kamu davasının ertelenmesini istedi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Ayna'nın avukatı Emel Sayın katıldı.
Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Savcı Özgür, sanıklar hakkında dava açılmasına neden olan bildirideki ifadeleri aktardı.

''3. Yargı Paketi'' olarak adlandırılan 6352 sayılı Kanun'un geçici 1. maddesine göre, 31 Aralık 2011'den önce, basın ve yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle işlenen suçlara ilişkin davalarda, kovuşturmanın erteleneceği hükmü bulunduğunu anımsatan Özgür, sanıkların 6 Ekim-24 Kasım 2006 arasında bildirinin yazılması, okunması ve dağıtılması eylemlerinin bu düzenleme kapsamında kaldığı gerekçesiyle, davanın ertelenmesine karar verilmesini istedi.

Dava, sanıkların avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilerek, ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2012, 11:47
banner53
YORUM EKLE

banner39