banner39

BDP'li Kışanak'tan dokunulmazlık teklifi

BDP eş Başkanı Gültan Kışanak, "Dokunulmazlığın ötesinde bir şey öneriyoruz; gelin halkın vekilleri geri çağırma yetkisini sağlayan yasal düzenlemeyi yapalım. Halkımıza hesap vermeye hazırız" dedi.

Politika 10.12.2012, 23:10 10.12.2012, 23:15
BDP'li Kışanak'tan dokunulmazlık teklifi

BDP eş Başkanı Gültan Kışanak, 2013 yılı bütçe görüşmeleri nedeni ile Meclis'te yaptığı konuşmada milletvekili dokunulmazlığına değindi. "Bize oy veren halkımıza soralım, istiyorlarda milletvekilliğini hemen bırakalım" diyen Kışanak, "halkın verdiği yetkiyi alırsanız, halkın iradesini gasp etmiş olursunuz" ifadelerini kullandı.

Kışanak, 2013 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerinde partisi adına yaptığı konuşmada, kısa dönemde bir ekonomik kriz patlak vermese de 2012 yılı verilerinin, Türkiye ekonomisinin ciddi bir durgunluğa doğru hızla yol aldığını gösterdiğini öne sürdü.

Türkiye ekonomisinin geçen yılın üçüncü çeyreğinden beri reel anlamda hiç büyümediğini ifade eden Kışanak, "Yıllardır uygulanan emekçi düşmanı düşük ücret politikaları, kitlesel işsizlik ve bireysel tüketici kredileri artık sürdürülemez boyutlara ulaştı" dedi.

Geçen yıllarda yaşanan ekonomik büyümenin, toplumun refah düzeyini yükselttiğini, toplumsal sorunları çözmeye hizmet ettiğini söylemenin de mümkün olmadığını belirten Kışanak, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkını ise giderek arttığını savundu.

Bölgesel kalkınma grafiklerinin "tam bir ayrımcılık belgesi gibi durduğunu" öne süren Kışanak, "Kimse kasaba politikası yapmasın. İnsanların durumunda bir değişiklik yaşanmıyorsa verildiği söylenen o paralar boşa ya da yanlış bir yere harcanmıştır. Birilerine peşkeş çekilmiştir" diye konuştu.

"VERGİLER ZULÜM OLARAK GERİ DÖNÜYOR"

"2013 bütçesi bir savaş bütçesidir, zira kaynaklarının önemli bir bölümü iç ve dış güvenlik adı altında bu işlev için ayrılmıştır" ifadesini kullanan Kışanak, bütçenin gelirleri yönünden de son derece adaletsiz olduğunu savundu. Kışanak, AK Parti Hükümetleri döneminde vergi yükünün sermayenin üzerinden alınarak adım adım emekçilerin sırtına yıkıldığını iddia etti.

Hem üretirken hem tüketirken, emekçiyi soyan, sömüren bir vergi düzeni olduğunu görüşünü öne süren Gültan Kışanak, "Verdiğimiz vergiler bize savaş politikası, ölüm, zulüm olarak geri dönüyor. 2013 bütçesi sorun giderici, demokratikleşme, insan haklarına duyarlı, kısaca insan odaklı bir bütçelemeden oldukça uzaktır" dedi.

Kışanak, Sayıştay raporlarının TBMM'ye gönderilmemesiyle ilgili, "Ortada bir denetimsizlik varsa bunun nedeni AKP'dir" diye konuştu. Kışanak, bütçede "kadının adının olmadığını" iddia etti.

Kışanak, örtülü ödeneğin AK Parti hükümetleri döneminde istikrarlı bir şekilde artış gösterdiğine de dikkati çekti.

Anadilinde eğitim hakkına karşı çıkmanın "asimilasyonun kendisi olduğunu" savunan Kışanak, "Kimse 'hem asimilasyondan vazgeçtik hem de anadilde eğitime karşıyız diyemez" dedi.

DOKUNULMAZLIK

Dokunulmazlıklar üzerinden bir tartışma yürütüldüğünü de dile getiren Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugünlerde bizim dokunulmazlığımız üzerinden yeniden Kürtlerin demokratik siyasetteki alanını daraltmaya yönelik bir tartışma var. Hodri meydan; dokunulmazlığın da ötesinde bir şey öneriyoruz; gelin halkın vekilleri geri çağırma yetkisini sağlayan yasal düzenlemeyi yapalım. Halkımıza hesap vermeye hazırız. Yarın bu düzenlemeyi yapalım, gidelim seçmenimize soralım; istiyorlarsa değil dokunulmazlık hemen milletvekilliğini bırakalım, halkımız kimi istiyorsa onu seçsin, ona temsiliyet görevi versin.

Demokrasinin birinci dersi; halkın verdiği görevi sadece ve sadece halkın almasıdır. Birinci dersten sınıfta çakanlar hiçbir sınıfı geçemezler. Halkın verdiği yetkiyi siz almak isterseniz, halkın iradesini gasp etmiş olursunuz. Bunun adı da faşizmdir. Faşizmden medet umanlar buyursun yoluna devam etsin. Bizim yolumuz demokrasi, barış, çözüm yolu.

Birileri varsın bu umutları köreltmek, küçültmek için istedikleri yolu tercih etsinler. Ancak bu yolda yürürlerse görecekler ki yine de kazanan barış, demokrasi ve çözüm olacak, kaybeden de kendileri olacak. Uludere'de 34 sivil köylünün hesabını vermeden BDP'nin dokunulmazlığını tartışmaya açmak, tam bir aymazlıktır."

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
11
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?