banner39

BDP'li Sakık'tan CHP'ye tepki

BDP'li Sırrı Sakık, Muğla'nın Dalyan ilçesinde meydana gelen olaylarda CHP'li belediye başkanının tavrını sert bir dille eleştirdi

Politika 02.08.2012, 15:36 02.08.2012, 15:36
BDP'li Sakık'tan CHP'ye tepki

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, son zamanlarda farklı inanca veya etnik gruba mensup kişilere yönelik linç hareketlerinin arttığını öne sürdü.

Sakık, ''Nerede ne zaman bir Kürt, demokratik bir talepte bulunsa, orada kin ve nefret başlıyor'' dedi.

Sakık, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin değişik yerlerinde Kürtlere yönelik baskı ve yıldırma politikalarının arttığını iddia ederken, Malatya ve Muğla'daki olayları buna örnek gösterdi.

Muğla'nın Ortaca İlçesi'ne bağlı Dalyan Beldesi'nde çalışan Kürt işçilere yapılan saldırıyla ilgili Belediye Başkanı'nın tutumunu da eleştiren Sakık, ''CHP, 'başın düşerse dara, bizi ara' diyordu. CHP'nin eli sopalı Belediye Başkanı, Kürtlere 'sizi ayaklarınızdan asarım' diye bağırıyor. Sorun Kürtler olunca İttihat Terakki mantığıyla bütün partiler birleşiyor. Nerede ne zaman bir Kürt, demokratik bir talepte bulunsa, orada kin ve nefret başlıyor'' diye konuştu.

Malatya'daki olayın bir davulcuya fatura edilip üstünün kapatılmak istendiğini ileri süren Sakık, ''Bize bayrakla, İstiklal Marşı'yla saldıranlar, bizden bayrağa ve İstiklal Marşı'na saygı beklememelidirler. Bize işkence edilecek İstiklal Marşı'na bizden saygı beklenmemeli'' şeklinde konuştu.

Şemdinli'ye BDP'li iki milletvekilinin sokulmadığını hatırlatan Sakık, ''Alanlarda göğüs göğüse çarpışmaların olduğu, hatta Şemdinli'nin havadan ve karadan bombalandığı söyleniyor. İki taraftan da kayıplar var ve bunlar bu ülkenin kayıbıdır'' dedi. Sakık, Hükümet'in Şemdinli'de neler olduğuna ilişkin açıklama yapmasını istedi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?