banner15

BDP'li Sakık'tan MİT'e tebrik...

MİT teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda BDP adına söz alan Sırrı Sakık, "Bir yıldır çatışmasızlık süreci yaşanıyorsa ve burada MİT’in bir katkısı varsa bundan mutlulukta duyarız. Fidan ve ekibini kutlarız" dedi

BDP'li Sakık'tan MİT'e tebrik...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu'nda MİT teklifi görüşmeleri yeniden başladı. Genel Kurul'da söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, MİT görevlerini üstlenmişse ve ilk kez MİT bu süreci götürüyorsa ve saldırıya maruz kalıyorsa biz buna seyirci kalmayız. Ben burada Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum. 1 yıldır çatışmasızlık süreci yaşanıyorsa ve burada MİT’in bir katkısı varsa bundan mutluluk duyarız" dedi.

Sakık, konuşmasında faali meçhul cinayetlere seyirci kaldığını iddia ettiği dönemin Şanlıurfa Valisi olan Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut’a tepki gösterdi.

Sakık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yasa MİT yasası. Neden ulusalcı ve milliyetçi cephenin bu yasaya karşı durduğunu biliyoruz. Bir dönemden bahsediyoruz. İçinde MİTin JİTEM’in çetelerin aşiretlerin olduğu bir dönemde de faali meçhul cinayetlerden. Bu ulusalcı ve bu milliyetçi cepheler bundan rahatsızlık duymadı. Ses seda da çıkmadı. Ama bugün asıl sorun MİT’in bu konudaki otoriter yapısının yasalarca yeniden dizayn edildiğini biz iyi anlıyoruz. Çünkü siz Oslo’dan başlayan ve bugün İmralı’da devam eden süreçle ilgili ciddi şekilde buna karşısınız. Eğer kanı durduracaksa, eğer bu güne kadar bu görüşmelerde bakın sürekli şerefsizlikle insanlar itham ediliyor. ’Kim ki görüştüyse şerefsizdir’ diyor. Biz bunu iade ediyoruz. Biz görüşüyoruz biz şerefli insanlarız. BDP görüşmeleri sürdüren bir partidir. Gidip İmralı ve Kandilli ile de görüşüyor, gelip iktidarla da görüşüyor. Bu şerefli bir iştir. Kanı,ölümleri durdurmak şerefli bir iştir. Şerefsizlik nedir biliyor musunuz. Kana seyirci kalmaktır ölümlere seyirci kalmaktır. MİT görevlerini üstlenmişse ve ilk kez MİT bu süreci götürüyorsa ve saldırıya maruz kalıyorsa biz buna seyirci kalmayız. Ben burada Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum. 1 yıldır çatışmasızlık süreci yaşanıyorsa ve burada MİT’in bir katkısı varsa bundan mutlulukta duyarız" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 09:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35