BDP'li vekil: Rojava'da Barzani değil Öcalan'ın çizgisi hakim

BDP'li vekil, Barzani'nin Diyarbakır'a gelişini eleştirerek "Barzani'nin yapması gereken Suriye'deki özgürlük devrimini bütün Kürtlerin kazanımı olarak alkışlamak ve selamlamaktır" dedi

BDP'li vekil: Rojava'da Barzani değil Öcalan'ın çizgisi hakim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BDP Diyarbakır İl Teşkilatı, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'a geleceği ve Federal Kürdistan Başkanı Mesut Barzani ile görüşeceği 16 Kasım günü protesto gösterisi yapacak.

Protesto gösterisi için BDP Diyarbakır İl binasında bulunan Vedat Aydın Konferans Salonu'nda geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz ve bazı STK temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Nursel Aydoğan, Nevruz'da Diyarbakır'a gelmeyen Barzani'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine gelmesini eleştirerek ziyaretin sebebinin Rojava'daki son siyasi gelişmeler olduğunu savundu. Rojava'da 'Kürt Ulusal Birliği' sağlandığını kaydeden Aydoğan, böyle bir dönemde Barzani'nin Türkiye'ye gelerek hükümetle görüşmesinin Kürtlerin kafasında soru işaretleri bıraktığını savundu.

Öcalan'ın 20 yıl Rojava'da kaldığını ve orada onun çizgisinin hakim olduğunu iddia eden Aydoğan şu ifadeleri kullandı:

"Barzani'nin gelişinin tam Rojava'yla ilgilidir. Sayın Barzani 'eğer Rojava'da bir adım atılacaksa bunda benim ağırlığım olmalıdır' diyor. Kusura bakma Sayın Barzani, Sayın Öcalan 20 yıl boyunca Suriye'de kalmıştır. Bugün Rojava'da Sayın Öcalan'ın çizgisi hakimse orada 20 yıllık bir emek, çaba vardır. Olanlar bütün bunların sonuçlarıdır. Bütün bu gelişmelere bir Kürt lider olarak siz de saygı duymak zorundasınız. Bunları görmezden gelerek siz Rojava üzerinde etkili olamazsınız. Kimin emeği varsa heykeli olacak olan da odur. Sizin Kürt bir lider olarak yapmanız gereken Türkiye'ye gelmek değil. Sizin yapmanız gereken Suriye'deki özgürlük devrimini bütün Kürtlerin kazanımı olarak alkışlamak ve selamlamaktır. Sayın Barzani'den almak istediğimiz ve duymak istediğimiz mesaj da budur."

Başbakan Erdoğan'ın gelişine de değinen Aydoğan, "Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'a gelip ne söyleyeceğini çok iyi biliyoruz. 'Biz İzmir'le Diyarbakır'ı ayırmıyoruz. İstanbul'da ne yapıyorsak Kars'ta da onu yapıyoruz' diyecek. Biz bunları duymak istemiyoruz. Bizim duymak istediğimiz tek şey var. Sizin yapmanız gereken şey yaptıklarını anlatmak değil. 90 yıldan beri yapılmayanlar konusunda özeleştiri vermektir. 90 yıldan beri Kürdistan topraklarına yatırım yapılmamıştır. Sizin propagandanızı Diyarbakırlılar dinlemeyeceklerdir. Diyarbakırlılar 'barış için ne yaptın' diye soracaklar. Kürtlerin hak ve özgürlükleri, demokratik çözüm süreciyle bize yeni bir şey söylemeyecekseniz sadece açılış yapacaksanız. Kusura bakmayın Amedliler sizin yanınızda olmayacaklar. Sizin yanınıza Elazığ'dan Erzurum'dan, Bingöl'den otobüslerle taşınacak olanlar olacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39