BDP'nin derdi 'Dicle' değil 'Öcalan'mış!

BDP'lilerin Hatip Dicle'de ısrar etmesinin asıl nedeni ortaya çıktı. Ahmet Türk, Dicle'nin serbest bırakılmasının İmralı'nın önünü açacağını söyledi

BDP'nin derdi 'Dicle' değil 'Öcalan'mış!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ahmet Türk, Hatip Dicle'nin serbest bırakılması için gerekli hukuki altyapı sağlandığı takdirde İmralı'nın da önünün açılabileceğini söylüyor.'Bu doğru bir tespit. Birbirini tetikleyen bir süreç oluşur. Tartışılması, ortak bir akılla çözülmesi gerekir' diyor

Akşam gazetesinden Burcu Bulut'a konuşan Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk "Dicle'nin tutukluluğu kaldırılırsa,  İmralı'nın önü de açılır' iddialarına ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine "Bu doğru bir tespit. Birbirini tetikleyen bir süreç oluşur. Dolayısıyla bu konunun oturup tartışılması, ortak bir akılla çözülmesi gerekir. Bu kadar muazzam bir sorunu bir günde kimse çözemez! Elimizde böylesi bir sihirli değnek yok. Bütün mesele öncelikleri ve toplumu rahatlatacak adımları çok doğru planlamak ve çözme iradesini ortaya koyabilmekten ibarettir" dedi.

İKNA EDİLMESİ GEREKEN TEK GÜÇ PKK'DIR

Ahmet Türk, sorunun çözülmesi noktasında kendileriyle PKK'nın rolü hakkında sorulan bir soru üzerine ise şunları söyledi: "Demokratik bir anayasanın yapılmasında, sosyal barışın alt yapısının oluşturulmasında elbette ki bizim rolümüz önemlidir. Ama esas dikkate alınması gereken güç bence PKK'dır. Onları ikna etmede, Kürtleri temsil eden bir parti olarak biz 'silahları bırakacağız' diyemeyiz. Eğer silahların susmasını istiyorsak, kalıcı barış istiyorsak, elinde lokomotifi olan kesimleri ikna etmek şart. Bu sorunun baş aktörü PKK'dır."

SORUN ÇÖZÜLMEZSE NE OLUR

"Dicle ve KCK tutuklularıyla ilgili olumlu bir adım atılmazsa ne yapacaksınız?" sorusuna ise Türk, şu cevabı veriyor: "Eğer sorunların çözümünde olmamız isteniyorsa biz varız. Ama sorunun çözümüne katkımız olmayacağı düşünülüyorsa, bu sancılı sürecin barışçı bir sürece evrilmesi için bize bir misyon verilmemişse, parlamentoda bulunmamızın gerçekten de anlamlı olmadığını düşünüyorum"

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2011, 12:56
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdulselam
Abdulselam - 10 yıl Önce

Haber başlığınız manidar. Barışa hizmet etmemekte. Eğer Kürt Sorunu çözülmek isteniyorsa Ahmet Türk'ün söyledikleri doğru değil mi? Eğer değil diyorsanız biraz Latin Amerika deneylerine bakmanız gerekmekte. Türkiye'nin eğer bir yol haritası olacaksa bu coğrafyadaki deneyler büyük ufuklar açacaktır."Arap Baharı" denilen ve Arap Halklarının büyük özverisini gösteren isyanın da yolu.Türkiye değildir.

banner39