BDP'nin ikinci resmi dil talebi kabul görmedi

Anayasa uzlaşma komisyonundaki Ak Parti, CHP ve MHP 3. Madde üzerinde tam mutabakat sağladı. Ancak BDP, anadil hakkı ile bölgesel olarak ikinci resmi dil önerisinde bulundu

BDP'nin ikinci resmi dil talebi kabul görmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Anayasa Yazım Komisyonu'nda, BDP dışındaki partiler, değiştirilemez maddeler arasında yer alan "Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti" başlıklı maddede, mevcut anayasadaki haliyle mutabakat sağladı.

BDP ise farklı bir öneride bulundu. BDP'nin önerisinde Türkçe'nin resmi dil olmasının yanında her vatandaşın kendi anadilini öğrenme hakkının garanti altına alınması tavsiye edildi. Yine aynı öneride, yerel meclislerin alacağı kararlarla bölgesel olarak ikinci bir resmi dil uygulamasının uygun olacağı belirtildi.

BDP'nin söz konusu maddeye ilişkin önerisi ise şöyle:

DEVLETİN SEMBOBELLERİ

Madde- (1) Devletin bayrağı, şekli yasada belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı'dır. Başkenti, Ankara'dır.

Devletin resmi dili
(1) Devletin resmi dili, Türkçedir. Tüm vatandaşların resmi dili öğrenme görevi ve hakkı vardır. Türkiye halkının kullandığı diğer ana diller bölge meclislerinin kararıyla ikinci resmi dil olarak kullanılabilir.

(2) Herkes, özel yaşamında ve kamusal makamlarla olan ilişkilerinde resmi dilin yanı sıra kendi anadilini kullanma hakkına sahiptir.

(3) Devlet, ülkenin ortak kültürel mirasını oluşturan bütün dillere saygı duymak, dilleri korumak, dillerin kullanılmasını ve gelişmesini sağlamakla yükümlüdür."

Komisyon yarın, eğitim ve vatandaşlık maddelerini müzakere edecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 11:05
banner53
YORUM EKLE

banner39