BDP'ye göre Barzani 'ayrıştırıcı'

BDP'li Pervin Buldan, "Barzani kendisini bir lider olarak görüp, Kürt halkını da birbirine kırdırma politikası güdüyor. Bundan vazgeçmesi lazım" dedi.

BDP'ye göre Barzani 'ayrıştırıcı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, hafta sonu Diyarbakır 'da PYD lideri Salih Müslim ile ilgili "Oyunbozanlık yapıyor" açıklaması yapan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yi eleştirdi.Buldan, "Barzani kendisini bir lider olarak görüp, Kürt halkını da birbirine kırdırma politikası güdüyor. Bundan vazgeçmesi lazım" diye konuştu.

Radikal'den Rıfat Başaran'ın haberine göre Buldan, İmralı görüşmesinin ardından gittikleri Kandil yolunda, KDP'nin kontrol noktalarında defalarca engellendiklerini belirterek, bunun nedeninin Barzani'nin "Rojava ve Kürt hareketine karşı olumsuz bakışı" olduğunu söyledi.

Buldan, "Son günlerde Barzani'nin Kürt hareketine karşı, yine Rojava'ya karşı yaklaşımı ortada. Diyarbakır'a geldiği gün böyle bir tavırla karşılaşmamız bize şunları hatırlatıyor; Barzani, Rojava'daki devrime tamamıyla karşı çıkan bir insan. Dolayısıyla bu engelleme ile birlikte aslında Kürt hareketine karşı tahammülsüzlüğünü de ortaya koyuyor" dedi.

Barzani'nin Diyarakır'da yaptığı açıklamalardan, bu tavrının devam edeceği sonucunu çıkardığını ifade eden Buldan sözlerini şöyle sürdürdü:

Barzani Ortadoğu 'da tek lider olarak kendisini gören bir şahsiyet. Biz Diyarbakır'da yapmış olduğu açıklamadan da şunu çıkarıyoruz; Öcalan'ın bu sürece katkısını görmezden gelen, onu hiçe sayan, onu yok sayan bir tavır ve tutum var. Barzani'nin bu tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 12:18
banner53
YORUM EKLE

banner39