banner15

BDP'ye son uyarı: Meclis gereğini yapar

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, “BDP’liler inatla Meclis’e gelmemekte ısrar ederlerse TBMM Başkanlığı gereğini yapar” dedi

BDP'ye son uyarı: Meclis gereğini yapar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP gerilimi tırmanıyor. Başkent Ankara'daki son kongrede de yemin krizi ve siyasi çözüme yönelik olumlu mesaj çıkmadı. AK Parti Grup Başkan Vekili Elitaş, “İnatla gelmemekte ısrar ederlerse TBMM Başkanlığı gereğini yapar” diyerek rest çekti. Canikli de BDP’lileri ‘iradelerini İmralı ve Kandil’e bağlamak’la suçladı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis’e dönmeleri için şartların olgunlaşmadığını belirterek 1 Ekim’de yemin etmeyeceklerine yönelikmesajına aynı sertlikte cevap geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, “BDP’liler inatlaMeclis’e gelmemekte ısrar ederlerse TBMM Başkanlığı gereğini yapar” dedi. Bir diğer Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli ise BDP’lilerin iradelerinin bulunmadığını belirterek, “Demokrasiye verebilecek bir katkıları yok” ifadesini kullandı.

Bugün'ün haberine göre BDP’nin önceki gün gerçekleşen ikinci olağan kongresinde ılımlımesajların çıkması bekleniyordu. Ancak “Öcalan ve demokratik özerklik” sloganları altında yapılan kongrede Selahattin Demirtaş, “İmralı ile görüşmelerin başlamasını istedi.

Demirtaş, “Biz parlamentodan çekilmiş değiliz ancak genel kurul çalışmalarına katılabilmemiz için asgari demokratik siyaset ortamının oluşturulması gerekir. Bugün itibariyle bu koşulların olgunlaştığını görmüyoruz. Bu tavrımızın doğru anlaşılması gerekir” görüşlerini savundu. Eş başkanGültanKışanak ise, Öcalan’ın önce ev hapsine çıkarılmasını, ardından da serbest bırakılmasını talep etti.

KENDİLERİ BİLİR

BDP’nin tavrına AK Parti’den sert tepki geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili Elitaş, “Şartlar olgunlaşmadı diyorlar. 12 Haziran seçimlerine neden girdiler o zaman? 12 Haziran seçimlerinde millet Meclis için gerekli şartları oluşturdu” dedi. Meclis’in BDP’liler olmadan da çalışmalarına devam edeceğini vurgulayan Elitaş, “Kendileri bilirler. TBMM BDP’liler olmasa da yasa çıkartır. İnatçı şekilde Meclis’i boykota devam ederlerse TBMM başkanlığı gereğini yapar. Meclis başkanlığı İçtüzük’teki hükümleri işletebilir” şeklinde konuştu.

İRADELERİ YOK, KATKI VEREMEZLER

AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli BDP’lilerin iradelerinin bulunmadığını dile getirdi. Canikli şunları kaydetti: “Demokrasiye verebilecek bir katkıları yok. İradeleri yok çünkü. İradelerini İmralı’nın ve Kandil’in iradesine bağlamışlar. Oradan gelecek talimatları bekliyorlar. Millet iradesi tecelli etmiş ve millet talimat vermiştir. Ancak bunlar talimatı başka yerden bekliyorlar.”

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 07:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35