Bedelli askerlik için Meclis'e kanun teklifi verildi

AK Parti'nin getirdiği bedelli askerlik düzenlemesinin talepleri karşılamadığını savunan CHP, yeni bir bedelli askerlik için Meclis'e teklif verdi

Bedelli askerlik için Meclis'e kanun teklifi verildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, bedelli askerlik konusunda parti olarak Meclis'e yeni bir teklif verdiklerini söyledi.

Teklife göre yıllık geliri 14 bin lira ve daha az olan gençler hiçbir bedel ödemeden zorunlu askerlik hizmeti yapmış olacak.

14 bin 1 lira ile 25 bin lira dahil olanlar ise 7 bin 500 lira ödeyerek bedelliden yararlanacak. 25 binin üzerinde geliri olanlar ise 15 bin lira ödemeleri halinde askerlik hizmeti yapmış sayılacak. Teklif yaş sınırı 28 yaşından gün almış olduğu halde askerlik yapmamış olanları kapsıyor.

Mecliste bir basın toplantısı düzenleyen Hamzaçebi, AK Parti'nin getirdiği bedelli askerlik düzenlemesinin talepleri karşılamadığını ifade etti. Bu konuda 470 bin kişilik bir kitlenin sadece yüzde 10'luk bölümünün bedelli askerlikten yararlandığını dile getiren Hamzaçebi, askerliğin 12 aya indirilmesiyle birlikte yeni bir gereklilik doğduğunu kaydetti. Toplam 4 defa bedelli askerlik düzenlemesi yapıldığını hatırlatan Hamzaçebi, zorunlu askerlik süresinin uzunluğunun bedelli askerlik yolunda bir beklentiye yol açtığını ifade etti.

Zorunluk askerlik süresinin kalıcı bir şekilde, güven verecek şekilde kısaltmak gerektiğini anlatan Hamzaçebi, bunlar düşünüldüğünü 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle bedelli askerlik düzenlemesinin neden ihtiyaca cevap vermediğinin anlaşılacağını kaydetti.

Teklife göre yıllık geliri 14 bin lira ve daha az olan gençlerin hiçbir bedel ödemeden zorunlu askerlik hizmeti yapmış olacaklarını dile getiren Hamzaçebi, 14 bin 1 lira ile 25 bin lira dahil olanlar ise 7 bin 500 lira ödeyerek bedelliden yararlanacaklarını ifade etti.

25 binin üzerinde geliri olanların ise 15 bin lira ödemeleri halinde askerlik hizmeti yapmış sayılacağını dile getiren Hamzaçebi, 28 yaşından gün almış olduğu halde askerlik yapmamış olanların bu düzenlemeden yararlanacağını vurguladı.

Bu teklif ile yaşın hem makul bir seviyeye çekildiğini, hem de bedelli beklentisi olan gençlerin beklentisinin karşılanacağını, hemde Genelkurmay'ın asker kaynaklarının kurumamasına yol açan bir teklif olduğunu kaydetti. Teklifin bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na verileceğini ifade etti.

Tututklu milletvekilleriyle ilgili bir soruya ise Hamzaçebi, geçen hafta bu konuda MHP ile bir görüşme yapıldığını açıkladı. Tutuklu milletvekilleriyle ilgili BDP ile de bir görüşme yapılacağını ancak tarihin belli olmadığını belirten Hamzaçebi, MHP ile temas sağlandığını; bu konuda bir düzenleme yapılması görüşünde olduklarını söyledi. Tutuklu milletvekilleriyle ilgili geçici madde düzenlemesi yapılacağını ve bunun 24. dönemi kapsayan bir düzenleme olacağına dikkat çekti.

Adana Valisi'nin sözleriyle ilgili bir soruya da Hamzaçebi, bu tutumun kabul edilebilir bir tutum olmadığının altını çizdi. Demokratik bir devlette mülki bir amirin bu şekilde konuşma hakkına sahip olmadığını dile getiren Hamzaçebi, "Öyle anlaşılıyor ki sayın vali, Başbakan'ın özel koruması altındadır. Koruması altında olup olmadığı ilerleyen süreçte görülecektir." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 14:03
banner53
YORUM EKLE

banner39