banner39

Beklenen 'Çözüm Süreci' tasarısı hazır

Çözüm sürecini yasal zemine oturtacak tasarıya yönelik çalışmalar tamamlandı. Açıklamayı yapan Beşir Atalay, "Karar verildi ve bir iki gün içinde Meclis'e tasarı olarak sevk edilecek" dedi

Politika 24.06.2014, 21:53 25.06.2014, 09:16
Beklenen 'Çözüm Süreci' tasarısı hazır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çözüm sürecinin çerçeve yasası hazırlandı ve önümüzdeki günlerde Meclis'e sevk edilecek. Açıklama Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'dan geldi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalayçözüm sürecinin çerçeve yasasının çıkarılması için yapılan çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Biz o çalışmayı şu anda tamamladık ve bakanlarımızın imzasına açıldı. Son Bakanlar Kurulunda da sunumunu yaptım, karar verildi ve şu önümüzdeki bir iki gün içinde zaten biz onu Meclise, tasarı olarak sevk edeceğiz" dedi.

Atalay, Romanya'nın başkenti Bükreş'te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır seyahatinde, "çözüm sürecinin yasal zemine oturtulması gerektiğini" söylediğini anımsatarak, muhalefetin bu çağrısını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, Atalay şunları kaydetti: "Burada böyle ucuz bir sahiplenme var. Hatırlarsanız biz aylar önce bu konuda çalışmalarımız olduğunu açıkladık ve 19 Mayıs'ta Başbakanımızın başkanlığında çok geniş kapsamlı, çok uzun süren toplantı yaptık. Toplantının tek konusu, çözüm süreci, geldiği yer, bundan sonra ne yapabiliriz, ne yapmalıyız oldu. Orada bize, bu işi yürütenlere bir görev verildi; Bu konudaki yol haritasının daha somut şekilde çalıştırılması, yani daha somut bir yol haritası ve bir de çözüm sürecinin bir çerçeve yasasının çıkarılması... Biz o çalışmayı şu anda tamamladık ve bakanlarımızın imzasına açıldı. Son Bakanlar Kurulu'nda da ben onun sunumunu yaptım, karar verildi ve şu önümüzdeki bir iki gün içinde zaten biz onu Meclise tasarı olarak sevk edeceğiz. Bunu herkes biliyor. Bunun haftalar, aylar önce konuşulduğunu biliyor ama CHP'nin Genel Başkanı, biraz da böyle yapar ucuz siyaseti, kendisi gidip orada böyle bir şey söylüyor veya öbürleri... Doğrusu hayretle de karşılıyorum."

PKK'LI ÇOCUKLAR SORUMLU TUTULMAYACAK

Meclis tatile girmeden önce yasalaştırılacak pakete göre, dağdan inen ve yönetici olmayan PKK’lıların rehabilitasyonu sağlanacak. Özellikle dağa kaçırılan ve silahlı çatışmaya girmeyen çocuklar sorumlu tutulmayacak.

REHABİLİTASYON İMKÂNLARI

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, paketteki diğer önemli düzenleme ise eve dönüş hükümleri olacak. Dağdan inen PKK’lılardan yönetici olmayanlara rehabilitasyon imkânları sağlanacak. Hükümet temsilcileriyle, HDP ve Abdullah Öcalan arasında sürdürülen çözüm süreci görüşmelerinde gelinen son nokta ortaya çıktı. Geçen ayki görüşmelerden sonra TBMM’ye sevk edilmesi beklenen paketle ilgili farklı değerlendirmeler yapılmıştı. HDP’nin derhal istediği paket konusunda, hükümet kanadından ekim ayına kalabileceği yorumları gelmişti. Ancak son haftada artan çalışmaların ardından, 7 maddelik bir paketin hazırlıkları tamamlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın onayıyla, TBMM tatile girmeden önce paketin yasalaştırılması kararlaştırıldı.
Süreç aktörlerine koruma

Pakette, çözüm süreciyle ilgili alınan kararların ilerde ‘suç’ kapsamına alınmaması için yeni görev tanımları yapıldı. Çözüm sürecinde ve terörle mücadelede alınan kararların sorumluları korunacak. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı pakete göre, sürecin aktörlerinin ilerde suçlanması engellenecek. Siyasetçi, bürokrat ve askerlerin bu süreçte gerçekleştirdikleri görevin tanımı da yapıldı.
Topluma kazandırma

Pakette, yönetici olmayan PKK’lılardan dağdan inmek isteyenlerin eve dönüşünü kolaylaştıran ve rehabilitasyonunu sağlayan hükümler de bulunuyor. Özellikle çocukları dağa kaçırılan ailelerin kampanyalarından sonra silahlı çatışmaya katılmayan gençlerin eve dönmesi ve sorumlu tutulmamalarıyla ilgili hükümler yer alacak. Hasta mahkûmlarla ilgili olarak ise Adli Tıp Kurumu sürecinin hızlandırılması gibi maddelerin de pakette yer alacağı belirtiliyor. HDP’nin beklediği ‘Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi’ çerçevesindeki düzenlemelerin ise pakette yer almadığı vurgulandı.

DİYARBAKIRLI ANNELERİN EYLEMİ

Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çocukları terör örgütü tarafından kaçırılan Diyarbakırlı annelerle olan görüşmesine de değinerek, şunları söyledi:

"O bağrı yanık, acılı anneler Ankara'ya kadar geldiler. Ben de yakın zamanda, bakan arkadaşlarımla Diyarbakır'daki çalıştayda, o anaları Diyarbakır'daki ortamlarında ziyaret etmiştim, dinlemiştik. Bugün de bizzat Başbakanımız parti genel merkezinde, hem onlara hitap etti hem onları dinledi. Dinleme kısmını daha da önemli görüyorum. O annelerin kimisinin bir çocuğu, kimisinin iki çocuğu, o genç insanlar, yaşları daha küçük, yaşları büyük olsa bile analar artık istemiyor, dolayısıyla yani kendi çocuklarını evlerinde istiyorlar. Bunları anlattılar. O hareketi biz önemli görüyoruz."

"BİZLERE DAHA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR"

"İlk defa Güneydoğu'da Kürt kesiminde, terör örgütüne ve kendi çocuklarının dağlara terör için götürülmesine karşı çıkan bir protest hareket gelişti, yani anaların hareketi böyle bir şey" diyen Atalay, şöyle devam etti:

"Bunu geliştiren daha çok, çözüm sürecidir. Çözüm sürecinin insanlara verdiği umuttur, yani 2 yıla yakın daha huzurlu ortam yaşanıyor ve analar artık kendi çocuklarının dağlarda hayatlarını kaybetmesini istemiyor. Dolayısıyla biz o hareketi destekliyoruz. Bu desteği bizzat Başbakanımız görüşerek en üst seviyede görüşerek ifade etmiş oldu. Onların konuşmalarında hepsinin vurguladığı husus da 'Aman ha, bu çözüm süreci yürüsün, bunu yürütün, siz burada bütün riskleri aldınız. Bunu ancak siz başarırsınız. Dolayısıyla bu çözüm sürecinde büyük umut besliyoruz, çözüm sürecinin yürümesi lazım, çocuklarımızın kurtuluşu buna bağlı' diye sürece çok vurgu yaptılar. O manada hem üzücü, etkileyici, insanın doğrusu içinin zor dayandığı acılı bir toplantı. Kendi çocuklarının, genç kızlarının resimlerini alıp gelmişler. Kandırılan, dağa götürülen, zorla götürülen veya ikna edilen, gözleri yaşlı, onların karşısında insanın gözünün yaşarmaması, acı duymaması mümkün değil. Orada şunu bir defa daha hissediyorsunuz; bu sorunu çözmeniz lazım. Bizlere daha çok iş düşüyor. Onun için çözüm süreci çok önemli."

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?