banner15

Beşir Atalay: Silahlar bırakılırsa süreç yeniden başlar

Çözüm Süreci'nin ilk koordinatörü Beşir Atalay, silahların bırakılması halinde Çözüm Süreci'nin yeniden başlayacağını söyledi

Beşir Atalay: Silahlar bırakılırsa süreç yeniden başlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin önde gelen isimlerinden, genel başkan yardımcısı Beşir Atalay, 7 Haziran seçimlerinden sonra çöken çözüm sürecinin PKK silahlarını bırakırsa yeniden başlayacağını söyledi.

BBC Türkçe'ye konuşan Beşir Atalay, PKK ve HDP'yi çözüm sürecine ihanet etmekle suçladı. Atalay, sürecin yeniden başlayıp başlamayacağıyla ilgili olarak sorulan bir soru üzerine, "Adı çözüm süreci olur başka bir şey olur. AK Parti hükümetleri şunu yaptı. Kurulduğumuz günden beri, parti programımızda da var. Bu sorunları güvenlik tedbirleri dışında, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi farklı yöntemlerle, görüşmelerle terörü bitirmek. Her devlet, bu çabaları, ülkesindeki terörle ilgili bu tür konuları bitirmek durumunda. Onun temelinde hangi sorunlar var, onları araştıracak, çözecek, görüşmeler yapacak. Biraz önce söylediniz İrlanda ve başka yerlerde bir sürü örneği var. Devlet bunları çözmek için çaba sarf eder ama bunları çözerken kamu güvenliğini ihmal edemez, güvenliği iyi sağlamak durumunda. Şu anda 'buzdolabında' denmesinin sebebi bu. Terör var şiddet var. Devlet güvenlik tedbirlerini öne aldı, operasyonları sürdürüyor. Sürdürecek. Bu şehirlerde, ülkemizin içinde ne bir terör olayı, ne de vatandaşlara herhangi bir baskı kalmayana kadar devlet bunları sürdürecek. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütün kurumlarında bu kararlılığı görüyorum. Devlet bir de şöyle düşünüyor. "Elimden geleni yaptım ama yine de böyle istismar edildi." Ama bir gün tekrar bir irade ortaya çıkarsa, terör kesiminde, "Biz silahı bırakacağız" iradesi ortaya çıkarsa, ama artık söz de değil, inandırıcı, güven verici olması gerekir, o zaman tekrar çözüm süreci veya adı başka bir şey olur, tekrar o görüşmeler, süreçler başlar. Ama o irade ortaya çıkmadan, terör ve şiddet sürdükçe, devlet artık onu buzdolabından çıkarmaz." dedi.

NEDEN BİTTİ?

Atalay, Çözüm Süreci'nin neden bittiği yönündeki bir soru üzerin ise şunları söyledi:  Çünkü terörü başlattılar. Polislerimiz uyurken katledildi. Bir sürü terör olayı oldu. Terörün olduğu, silahın olduğu yerde, bölgede vatandaşlara baskı başladı. Muhtarlara tehdit başladı. Tabi devlet çözüm sürecini yürütürken devlete suçlamalar gelmeye başladı. Çözüm süreci diye bölgede bunların güçlenmesine hatta bazı yerlere silah yığınağı yapmalarına fırsat verildi diye devlet suçlandı. Dolayısıyla, devlet de tekrar güvenlik önlemlerini başa aldı. Bölgede huzuru sağlamak için bölgede operasyonlar başlattı. Bölgede silah varken, terör olurken çözüm süreci diye bir şey olur mu? Çözüm sürecinin tek hedefi vardır: Terör unsurları yurt dışına çıkacak, Silah bırakılacak, Devlet dağdakilerin, terör unsurlarının eve dönüşüyle ilgili çalışmalar yapacak. Bunun 2014'te yasasını çıkarttık. Mecliste yürüten, savunan benim. Bunlar orada yazılıdır. Çözüm sürecinin anayasası o. Çözüm sürecinin başka bir hedefi yok. Şiddet bitecek. Yurt dışındaki terör unsurları evine, hayatına, siyasete dönecek. Siyaset yapacak. Bu olmayınca. Bu olmayınca, şiddeti de onlar tekrar başlatınca, devlet de operasyonları başlattı. Olay budur başka bir şey değil.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 16:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35