Bir beldede seçimler iptal

Çorum'n Aşdağul beldesinde yapılan belediye başkanlığı seçimleri iptal edildi. Seçimler 1 Haziran'da tekrarlanacak.

Bir beldede seçimler iptal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birçok il ve ilçede 30 Mart'ta yapılan yerel seçim sonuçlarına itiraz geldi. İtiraz nedeniyle Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Aşdağul beldesinde belediye başkanlığı seçimleri iptal edildi.

İlçe Seçim Kurulu yetkililerinden alınan bilgiye göre, Aşdağul beldesinde 30 Mart'ta gerçekleştirilen seçimlerin ardından AK Parti İl Başkanlığı'nın sonuca itirazı üzerine, belediye başkanlığı için kullanılan oylar sayıldı.

Yapılan inceleme sonucunda, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için hazırlanan oy pusulalarının bulunduğu zarflardan birinin içerisinden, bir mahallenin muhtar adayının oy pusulasının çıktığı, sandık kurulunun da söz konusu durum hakkında tutanak tanzim ettiği belirlendi.

Belediye başkanlığı seçiminde, CHP adayı Dursun Uzunca'nın 596, AK Parti adayı Mehmet Çelik'in ise 595 oy aldığını göz önünde bulunduran seçim kurulu, geçersiz sayılması gereken oyun, hangi partiden düşüleceğinin tespit edilememesi üzerine, İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Fatih Karaca başkanlığında toplantı yapıldı.

İtirazların da değerlendirildiği toplantıda, belediye başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesine hükmeden kurul, Aşdağul beldesinde belediye başkanının belirlenmesi için seçimin 1 Haziran'da tekrarlanmasına hükmetti.

AK Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, yaptığı açıklamada, itirazları üzerine İlçe Seçim Kurulu'nun, Aşdağul Beldesi'ndeki seçimleri iptal ettiğini söyledi.

Ceylan, Sungurlu'da belediye başkanlığı, İskilip ve Uğurludağ ilçelerinde ise il genel meclisi seçimi sonuçlarına da itiraz ettiklerini kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 08:03
banner53
YORUM EKLE

banner39