banner15

BM: İsrail izah edemiyor

BM'nin yarın açıklaması beklenen Mavi Marmara raporuna göre Tel Aviv, İsrail askerlerinin yakından ateş açmasını izah etmekte zorlandı. Ancak ablukanın yasal olduğu savunuldu

BM: İsrail izah edemiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM'nin yarın açıklaması beklenen Mavi Marmara raporuna, baskında öldürülen 9 Türk vatandaşının ölümüyle ilgili Ankara'dan istenen Adli Tıp raporu da girdi. BM raporuna göre Tel Aviv, İsrail askerlerinin yakından ateş açmasını izah etmekte zorlandı. Ancak ablukanın yasal olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler raporunda Türkiye'den çok Tel Aviv yönetimini rahatsız edecek unsurların olduğu görüşünü dile getiren Ankara, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Özür dilemeyeceğiz" yönündeki açıklamasını da, "İsrail'i daha fazla suçlayan rapor nedeniyle aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın hükümetten çekilmesini önleme çabası" olarak değerlendiriyor.

Hürriyet'in haberine göre, baskını araştıran BM komisyonu, Türkiye'nin sunduğu raporda "Gemideki insanlar bilinçli şekilde yakın mesafeden arkadan vurularak öldürüldü" görüşü üzerine, Ankara'dan, kendisi de araştırmak için adli tıp raporlarını istedi. Türkiye bunun üzerine adli tıp raporlarını açıklayıcı ifadelerle "Ana rapora ek bilgi" olarak gönderdi.

Adli tıp kurumu bilgilerini kabul eden BM'nin raporunda şu görüşlerin dile getirildiği öğrenildi:

Türkiye'den gelen adli tıp bilgileri dikkatlice incelendi. Bu raporlar gemideki sivillerin yakın mesafeden öldürüldüğünü ortaya koyuyor.

İsrail tarafı yakından ateş açmayı izah etmede zorlanıyor.

Operasyondan sonra gözaltına alınanlara kötü muamele yapıldığı tespit edilmiştir.

Gözaltına alınan kadınlar için hiçbir şekilde hassasiyet gösterilmemiş, özellikle gelenek ve dini hassasiyetler hiçe sayılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 07:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35