banner39

Bozdağ: AİHM'e başvurular azalacak

Adalet Bakanı Bozdağ, istinaf mahkemelerinin bu yıl hayata geçirileceğini, böylece AİHM'e gelen dava sayısının önemli ölçüde azalacağını belirtti.

Politika 29.05.2014, 00:32 29.05.2014, 00:32
Bozdağ: AİHM'e başvurular azalacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fransa'nın Strasbourg kentinde AİHM Yargıcı Işıl Karakaş, Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Dean Spielmann, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile görüştü.

Temasları sonrasında basına açıklamalarda bulunan Bozdağ, görüşmelerin gayet olumlu geçtiğini belirterek Türkiye'nin demokratikleşme süreci konusundaki attığı adımlar, AİHM içtihatları ve bu çerçevede yaşanan gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi. Bozdağ, Türkiye'nin şu an AİHM nezdindeki sıralamasında 2. sıradan 4. sıraya gerilediğinin altını çizerek bu gerilemenin Türkiye'nin karnesindeki iyileşmenin en açık ispatı olduğunu dile getirdi.

Bu süreçte Türkiye'nin daha çok yol katedeceğine inandığını ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"Şu an istediğimiz yerde değiliz ama iyileşme göstergesi olması açısından önemli. Önümüzdeki süreçte Türkiye sıralaması daha da gerileyecek ve AİHM nezdindeki dava sayısı daha da azalacaktır. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolunun açılması, Türkiye'deki tazminat kurulunun kurulmuş olması son derece önemli fonksiyonlar icra edecektir. Bu bağlamda istinaf mahkemelerini de bu yıl içinde hayata geçiriyoruz. İstinaf mahkemeleri de AİHM'e gelen dava sayısını önemli ölçüde azaltacaktır."

Bozdağ, bu süreçte AİHM içtihatlarının daha fazla dikkate alınmasını sağlayacak adımlar atacaklarına vurgularken, AİHM kararlarıyla da uyumlu bir yargı sürecinin inşaası için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. Konuyla ilgili hem AİHM Başkanı hem de Avrupa Konseyi Genel Sekreterinden Türkiye'deki olumlu gelişmeler hakkında övgü dolu sözler duyduğunu söyleyen Bozdağ, tüm ilerlemelere karşın daha atacak çok adımın olduğunu belirtti.

Venedik Komsiyonu'ndaki görüşmelerde de Türkiye ve Venedik Komisyonu arasındaki işbirliğinin karşılıklı olarak devam ettirilmesi gerektiğinin vurgulandığını dile getiren Bozdağ, ilerleyen günlerde hem HSYK'ya hem de yargıya ilişkin konularda yapılacak çalışmalar noktasında görüş alışverişinde bulunduklarını dile getirdi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?