Bozdağ: CHP Genel Başkanı kaçış yolu arıyor

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak "CHP'nin Genel Başkanı uzlaşılan maddelerin yasalaşmasını engellemek için bir bahane arıyor, kaçış yolu arıyor" dedi.

Politika 13.07.2013, 01:19 13.07.2013, 01:19
Bozdağ: CHP Genel Başkanı kaçış yolu arıyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partisinin il başkanlığını ziyaretinde, gazetecilerin yeni anayasa konusundaki soruları üzerine Başbakan Erdoğan'ın anayasa konusunda çağrısının çok açık ve net olduğunu söyledi.

Yeni bir anayasanın uzlaşarak ortaya konamadığını ancak anayasanın 48 maddesi üzerinde 4 siyasi partinin uzlaştığını, Başbakan Erdoğan'ın da uzlaşılan maddelerin mecliste görüşülerek yasalaştırılmasını gündeme getirdiğini ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"Madem 4 parti bunun üzerinde uzlaştı, öyleyse bu meclisten 4'ü pekala çıkarabilir. Siyasi partilerden bu çağrıya olumlu cevap verenler oldu. Ancak CHP buna olumlu cevap vermekten bir takım gerekçelerle kaçındı. Bunun ana nedenini bana göre CHP'nin yeni anayasa konusunda yeni anayasa olmasa bile anayasada değişiklik yapma konusunda samimi olmamasında aramak lazımdır. Çünkü CHP uzlaşılan maddelerin bile meclisten uzlaşıyla anayasa maddesine dönüşmesini engellemek için bahane arıyor, kaçış için kendine gerekçe üretiyor. Eğer CHP bu 48 maddenin anayasamızın yeni maddeleri olması konusunda samimi ise uzlaşma komisyonunda ortaya konulan kendi partililerinin ortaya koyduğu görüşlerin arkasında iradesi varsa o zaman bunu yasalaştırmak için ayrıca bir takım şartlar ileri sürmesine gerek yok. Beraberce biz bunu yaparız ancak benim gördüğüm çok net bir şekilde söylüyorum CHP'nin Genel Başkanı uzlaşılan maddelerin yasalaşmasını engellemek için bir bahane arıyor, kaçış yolu arıyor." 

MISIR'DAKİ GELİŞMELER

Gazetecilerin sorusu üzerine Mısır'daki gelişmelere değinen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Darbe nerede olursa olsun, kim tarafından kime karşı yapılırsa yapılsın kötüdür. Türkiye’nin tutumu ilkesel bir tutumdur. Sandıktan çıkmış bir iktidara, milli iradeye herkesin saygı göstermesi lazım. Meşru iktidar milletin sandıktan çıkardığı iktidardır. Milletin sandıktan çıkardığı iktidarı anayasa ve milletin iradesine rağmen hukuk dışı yolla devirmek çok açık şekilde darbedir. Ama maalesef bazı batılı ülkeler ve bazı orta doğu ülkeleri 'darbe' bile diyemediler. Tabi darbeden öte zihnî destek veren ülkeler olduğu gibi bazı ülkeler de açıktan destek veriyor. Türkiye’nin bu noktadaki duruşu ilkesel bir duruştur, demokrasiden yana bir duruştur, milli iradeden yana bir duruştur, hukuk devletinden yana bir duruştur."  

Bütün dünyanın yaşanan hadiseleri seyretmekle yetindiğini ifade eden Bozdağ, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Tarih bunları kaydediyor. Türkiye’nin ilkesel duruşunu da kaydediyor, bu konudaki batının ve başka ülkelerin ikiyüzlü duruşunu, bazılarında da darbeyi destekleyişini kaydediyor. Tarih bunlar hakkında hükmünü elbette verecektir. Tabii burada Mısır halkının duruşu çok önemli. Baktığınızda öyle bir fotoğraf var ki Kıptiler bir araya geliyor, Eser şeyhi bir araya geliyor, Selefiler bir araya geliyor, laikçiler bir araya geliyor, ordu bir araya geliyor, Hristiyanlar bir araya geliyor. Esasında bir araya gelmeleri pek kolay ve mümkün olmayan ne kadar yapı varsa bir araya geliyor ve batının alkışladığı bazı monarşi yönetimlerinin alkışladığı bir olayı gerçekleştiriyorlar, darbe yapıyorlar. Yani pek alışık bir şey de değil. Nasıl bir sivil anlayıştır ki askerle el ele, nasıl bir siyasal partidir ki bazı siyasal partiler de orada darbecilerle beraber oldular ve darbe yaptılar, birlikte bir darbe gerçekleştirdiler. Bunu anlamak da mümkün değildir. Mısır halkının kahir ekseriyetinin yapılan bu darbenin karşısında olduğuna inanıyorum. Şuanda sokakta olanlar var,  olmayanlar var ama Mısır halkının ve kahir ekseriyetinin bunun karşısında olduğuna inanıyorum. Ortaya çıkan görüntüler ve protestolar da bunu gösteriyor. Önümüzdeki zaman içerisinde Mısır’daki durumun nasıl olacağını göreceğiz."

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?