banner39

Bozdağ: Somali'ye gıda yardımı yetmez

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Somali'de zaman içinde gördük, sadece gıda ve ilaç temin ederek ayakta durma imkanı yok." dedi

Politika 07.03.2012, 08:27 07.03.2012, 08:27
Bozdağ: Somali'ye gıda yardımı yetmez

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Somali'de zaman içinde gördük, sadece gıda ve ilaç temin ederek ayakta durma imkanı yok. Donanımını ve bilgisini çoğaltarak kendi ayakları üzerinde durmayı öğretebilirsek Somali'ye daha büyük yardımı yapmış oluruz'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, açılış ve ziyaretler için gittiği Somali dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Somali'ye yaptığı insani yardımları anlatan Bozdağ, bölgede sağlık alanında ciddi adımlar atıldığını söyledi.

Sağlık alanında iğne vuracak, basit müdahaleleri yapacak bilgi ve birikimin ülkede olmadığını belirten Bozdağ, ''Bu nedenle sağlık eğitimine önem veren adımlar attık. Türkiye olarak 200 yataklı hastane kurup teknik donanımını yapıp belirli bir süre işleteceğiz. Türk sivil topluk kuruluşları da hastane sağlık alanında çok ciddi adımlar atarak kendini gösteriyor. Hemşirelik yüksekokulu ve sağlık meslek lisesini de burada hayata geçireceğiz'' dedi.

Gerekli sağlık personeli yetiştirilmesi için Türkiye olarak eğitim çalışması yapıldığını anlatan Bozdağ, şunları kaydetti:

''Eğitimde adımlar attık. Somali'de zaman içinde gördük, sadece gıda ve ilaç temin ederek ayakta durma imkanı yok. Donanımını ve bilgisini çoğaltarak kendi ayakları üzerinde durmayı öğretebilirsek Somali'ye daha büyük yardımı yapmış oluruz. Attığımız ve atacağımız adımlar Somali'ye sağlık alanında kendi ayakları üzerinde durmayı öğretebilecek adımlardır. 500 öğrenciyi Türkiye'de okutacağız. Bir kısmı Türkiye'ye geldi. Bunların bir kısmı sağlık meslek liselerinde, bir kısmı hemşirelik ile ilgili okullara, bir kısmı da ülkenin teknik alanlara ihtiyaçları çerçevesinde eğitim almaları sağlanacak. Üniversite eğitimlerini de Türkiye'de tamamlayacak. 230 öğrenci vakıf, 270 öğrenci de devlet üniversiteleri okutacak. Çalışmalar sürüyor. Yüksek öğrenimlerini tamamlayan çocuklar Somali'de daha iyi hizmet verecektir''

Çadırlarla ilgili önemli adımlar atıldığını, burada yaşayan insanların tüm ihtiyaçlarının karşılanması için ne gerekiyorsa yapıldığını ifade eden Bozdağ, toplu konut da yapılacağını dile getirdi.

Çadırlardan alıp konutlarda yaşama imkanı sağlanacak

Yerlerle ilgili sorun olduğu için henüz adım atamadıklarının altını çizen Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

"İnsanları çadırlardan alıp konutlarda yaşama imkanı sağlayacağız. Çöple ilgili sıkıntı var. Çöpün depolanması için bir tesis çalışması yapılıyor. Çevre temizliği ve belediyecilik açısından önemli bir desteği vereceğiz. Kemik yığınları kemik yakma makineleri sayesinde ortadan kaldırıldı. Bu şekilde daha sağlıklı bir noktaya iş taşınıyor. Böyle kemik yığınları olmaması için tedbirler alıyoruz. İçme suyu konusunda çok büyük bir sıkıntı söz konusu. DSİ ile iş birliği yapılarak burada kuyular açılıyor. Çıkan suları çeşmelerle buradaki insanların hizmetine sunuyoruz. Arkadaşların verdiği rakama göre 170 civarında çeşmeler oluştu. Kuyulardan alınan sularla oluşturuluyor. Su ihtiyacı neredeyse epey bir noktada giderilmiş durumda. Çalışmalar devam ediyor. Türkiye bir hesapla değil, tamamıyla milletimizin Somali'de yaşanan insanlık dramına karşı ortaya koyduğu hassasiyetin sonucu burada. İnsanların açlıktan ilaçsızlık imkansızlıklardan ölmesine izin vermemek için biz buradayız. Bunu hep ifade ediyoruz. Türkiye'nin burada bulunmasından rahatsızlık duyanlar olabilir. Açık açık ifade ediyoruz bizim bulunmamızın nedeni insani ve kardeşlik hukuku çerçevesinde yardım yapmaktır. Siyasi bir hesapla Türkiye burada değildir. Herhangi bir ideoloji dayatma gibi Türkiye'nin ne düşüncesi ne hesabı olmamıştır. Bundan sonrada olması söz konusu değildir. Buna dair birtakım haberler Somali yerel basında çıktı kaynak net değil sanki birileri suyu bulandırmak istiyor gibi. Gerekli açıklamaları yaptık."

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?