banner15

Bülent Arınç: Halkımız müsterih olsun

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Bülent Arınç, Irak’ta alıkonulan vetandaşların nerede olduklarının bilindiğini ve her an ülkeye dönüşlerinin gerçekleşebileceğini söyledi.

Bülent Arınç:  Halkımız müsterih olsun

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplantı, 3 saat 40 dakika saat sürdü.

Toplantının ana gündemini Musul’da Türk konsolosluğuna yapılan baskın sonrası esir alınan Türk vatandaşlarının son durumu oluşturdu.

Bakanlar Kurulu Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında saat 15.30’da başladı. Başbakanlık Resmi Konutu’nda NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirilen toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte geldi. Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, makam aracı içerisinde uzun süre konuştu.

Toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulu'nun gündeminde sadece Irak’ta alıkonulan 80 Türkiye vatandaşının olduğunu söyleyen Arınç, bu vatandaşların Türkiye’ye dönmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Sürdürülen çalışmaların konsolosluktan alınan 49 kişi ve 31 şoförün en kısa sürede ülkeye dönmeleri için yapıldığını söyleyen Arınç, "Hayırlı bir haber verecek noktada değilim ama her an bunu bekliyoruz. Hükümetimiz çok kapsamlı ve ciddi çalışmalar içinde. Bazen ABD, bazen BM, bazen merkezi yönetim, bazen bölgenin aktörleriyle temasa geçilerek büyük çaba gösteriliyor... Halkımız müsterih olsun, inşallah en kısa zamada yurttaşlarımızn ükelerine döndüğünü göreceğiz" dedi.

MEDYADAN İSTEK

Medyadan sorumlu bakan olarak da bir hassasiyeti dile getirmek istediğini söyleyen Arınç, "Bu, sansür amaçlı bir kısıtlama olarak algılanmasın. IŞİD’in yaptıklarını yakından görüyoruz. Bunları dile getirmek istemiyorum. Hem yurttaşlarımızın hayatları hem de milli hassasiyetten dolayı tahrik edici, spekülatif haber yarışına girmememiz gerekiyor. Yurttaşlarımız bunların elindeyse biz de onları sağlimen alma hedefindeysek, onları tahrik edebilecek açıklamalardan kaçınmalıyız" şeklinde konuştu.

HEPSİYLE İRTİBATIMIZ VAR

"Şoförlerin nerede olduğu bellidir. Diğer 49 yurttaşın nerede olduğunu da biz biliyoruz. Yerleri konusunda spekülatif haberler çıkmasının olumsuz etki yapabileceğini düşünüyoruz. Lütfen bu isteği bir hassasiyet olarak kabul edin. Bizim işimiz zorlaşabilir" diyen Arınç, "Hem şoförler hem de konsolosluk görevlileriyle şu veya bu şekilde iritibatımız var. Doğru bilgiler alıyoruz ve herkes hassas olmalı" ifadesini kullandı.

VATANDAŞLARIN TOPLU TAHLİYESİ

Irak'taki yaklaşık 100 bin vatandaşın toplu tahliyesini düşünmediklerini, bu vatandaşların Irak’tan ayrılmak için izleyecekleri yolu dışişleri bakanlığının yayınladığını söyleyen Arınç, Irak’taki durumun bu ülke olan siyasi ve ekonomik ilişkileri zarar vermemesi konusunun da Bakanlar Kurulu toplantısında görüşüldüğünü belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 21:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48