banner39

Burhan Kuzu'dan Demirtaş'a cevap: Deli saçması

HDP'nin kapatılması yönünde çalışmalar yürüttüğü iddia edilen Burhan Kuzu, "deli saçması" dedi. Kuzu, seçim barajının düşürülerek erken seçime gidileceğini de sözlerine ekledi

Politika 03.08.2015, 13:12 03.08.2015, 13:12
Burhan Kuzu'dan Demirtaş'a cevap: Deli saçması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı olan eski Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Burhan Kuzu, Habertürk'ten Balçiçek İlter'e konuştu. AKP ve CHP arasında koalisyon görüşmeleri sürerken ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koalisyona karşı olduğu iddialarının dillendirildiği bir dönemde Kuzu, seçim barajının düşürülmesi ve erken seçim sinyali verdi.

Koalisyona 'alerjisi olduğunu' belirten Kuzu, "Tek parçalı bir hükümet kurmak için bu millete bir fırsat daha verilmeli. Yakın zamanda... Kasım, aralık gibi... Kokuşmuş İngiliz parlamenter sisteminde kalacaksak, Allah’ın belası sistemde sürünmeye devam edeceksek, ki öyle gözüküyor, barajı yüzde 7’ye indirebiliriz. Bu seçime de yetişir. Bu seçimde uygulanması için Anayasa’da hüküm için geçici madde konulur, 'İşbu seçimde uygulanmaz' denir..." diye konuştu.

PARTİ KAPATMA İDDİASI

Burhan Kuzu, Selahattin Demirtaş'ın, "Burhan Kuzu'nun ofisinde HDP'yi kapatma senaryoları hazırlanıyor" şeklindeki sözlerine ise, "Deli saçması açıklamalar" diyerek şunları söyledi:

HDP kapatılmayı bin kez hak etmiştir. Yasamızda ve Anayasa’mızda ne varsa hepsini yapmıştır, parti kapatmayı gerektiren... Dava açılsa asla hukuka aykırı olmaz. Böyle düşünüyorum. Selahattin Demirtaş’ı ciddiye almıyorum çünkü sürekli yalan söylüyor. Benim üzerimden Cumhurbaşkanını yaralamaya çalışıyor, bu oyun tutmaz. Deli saçması açıklamalar.

Hayır. Parti kapatmada Türkiye adeta bir mezarlıktır. O başka bir şey. Parti kapatma oy veren seçmene haksızlık. Adam partiye oy veriyor, başındaki adamın birkaç yanlışı sebebiyle niye adam cezalandırılsın? O gider, başkası gelir. Bütün buna rağmen parti kapatmadaki hoyratça davranış bütün dünyada kalktı. Sadece “ırkçılık ve teröre destek olma” varsa parti kapatılabiliyor. İnsan Hakları Mahkemesi kararında var. O zaman kapatıyor.

HDP, ırkçılık yapmıyor kuşkusuz ama teröre destek veriyor. Terörle iç içe geçmişlerdir. HDP çizgisindeki arkadaşlarımızın Kandil’den asla bağlarını koparmadıklarını biliyorum. Kandil adayları belirliyor zaten... Bundan önce de partileri kapatıldı. Avrupa’da kazandılar... Dini gerekçelerle gidince kaybedersin ama bu tür bölücülükle gidince oradan kurtardılar. Buna rağmen niye parti kapatmak sonuç vermiyor? Çünkü bunu kapattıktan sonra başka parti gelir. Çok bir şey değişmez. Hangi partiyi kapatmışsa bu sistem, o damar daha gür gelmiştir. Biz de aynı durumdayız. AK Parti farklı bir parti ama Refah ve Fazilet özümüz var. 28 Şubat sonrası biz daha kuvvetlenerek geldik. Türkiye’de durum budur.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?