banner15

Burkay: Bazı çevreler benden rahatsız

Kemal Burkay, bazı çevrelerin Türkiye’ye dönüşünden ve bakanların kendisiyle görüşmesinden rahatsız olduklarını söyledi

Burkay: Bazı çevreler benden rahatsız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uzun süren sürgünün ardından Türkiye'ye dönen Kemal Burkay, önceki gün Diyarbakır’daki dostlarına iftar verdi. Kemal Burkay, burada yaptığı konuşmada, bazı çevrelerin Türkiye’ye dönüşünden ve bakanların kendisiyle görüşmesinden rahatsız olduklarını söyledi. Burkay, "Türkiye’ye geldiğimde Sayın Egemen Bağış ile Ertuğrul Günay ile görüşmemiz oldu. Bunun üzerine beni 'AK Parti’nin adamıdır' diye suçlayanlar oldu. Ben 50 yıldır aynı görüşleri savunuyorum. AK Parti ve devlet adamlarıyla yaptığımız medeni diyaloglardan rahatsız oluyorlar." diye konuştu.

Diyarbakır Kervansaray Oteli’nde verilen iftara; Burkay’ın Diyarbakır Cezaevi’nde birlikte kaldığı arkadaşları, köylüleri, HAKPAR yöneticileri, Diyarbakır’daki STK temsilcileri ile çok sayıda seveni katıldı.

İftardan sonra konuşma yapan Burkay, Türkiye’ye geldiğinden beri büyük ilgiyle karşılandığını belirterek, bu kadar ilgiyi beklemediğini dile getirdi.

Kendisine sadece Kürtlerin değil Türklerin, akademisyen, gazeteci ve yazarların ilgi gösterdiğini ve gelişini olumlu karşıladığını belirten Burkay, diğer yandan bazı kişilerin bundan rahatsız olduğunu kaydetti. Burkay, "Devlet adamlarıyla görüşmelerimiz oldu. Birlikte açıklamalarımız oldu. Böyle uygar diyaloglar olmadan zaten sorunları çözemeyiz. Kin nefretle ne konuşulabilir." diye sordu.

"SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE BENİM ETKİM KİTLENİN DESTEĞİNE BAĞLI"

Hayalci olmadığını Türk ve Kürtler arasında sorunun çözümü konusunda büyük bir eğilim olduğunu dile getiren Burkay, şunları söyledi:

"Bazı çevreler savaşı sürdürüyor olsalar bile her iki halk çözüm ve barış istiyor. Bana gösterilen ilgi benim barışçı bir politika savunmamdan kaynaklanıyor. Her iki halk sorunun barışçıl yoldan çözümüne değer biçiyor. Elimde sihirli değnek yok ama barış için çaba göstereceğim. Benim etkim kitleden alacağım desteğe bağlıdır. İşin sonuna yaklaşıyoruz çünkü şiddetle silahla kimse bir yere varamamıştır."

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 11:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35