banner39

Bürokraside istifa eden edene

Milletvekili seçimlerinde aday olmak isteyen bürokratların istifa etmeleri için yarın son gün. Şu ana kadar onlarca bürokrat vekil olmak için istifa etti. İstifa edenler arasında ünlü isimler de var

Politika 09.02.2015, 15:33 09.02.2015, 17:01
Bürokraside istifa eden edene

Yaklaşan genel seçimlerde aday olmak için kamu çalışanlarından istifa haberleri art arda gelmeye devam ediyor. 7 Haziran'da yapılacak seçimlerde kamudan milletvekili adayı olmak isteyenlerin yarın saat 17.00'ye kadar görevlerinden istifa etmesi gerekiyor.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın vekillik için istifası konusundaki tartışmalar bitmeden, şimdi de ekonominin en güçlü bürokratı olarak görülen, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, siyasete girme kararı aldı. Ağbal, istifasını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e sundu. Vekil olmak için görevinden ayrılan Ağbal'ın istifası, yarından itibaren geçerli olacak.

KÜLTÜR MÜSTEŞARI'NIN DA İSTİFASINI BEKLENİYOR

Hürriyet gazetesinin haberine göre müsteşar düzeyinde siyasete girmek için bir başka istifa ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine geçtiğimiz Temmuz ayında atanan Prof. Haluk Dursun'un da istifa etmek üzere olduğu Ankara kulislerinde konuşuluyor.

İstifası beklenen bir diğer Müsteşar olan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'in ise, istifa etmeyeceği ve görevine devam edeceği de öğrenildi.

ULAŞTIRMA ESKİ MÜSTEŞARI DA SİYASET YOLUNDA

Yine Ankara kulislerinde, siyasete girecek bürokratlar arasında Ulaştırma Bakanlığı eski Müsteşarı Habib Soluk'un da adı geçiyor.  Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı görevinden ayrılmasının ardından, Soluk da emekliliğini isteyerek, Müsteşarlık görevinden ayrılmıştı.

AB Bakanlığı'nda, Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükaya da yeniden siyasete dönüyor. Daha önce AK Parti milletvekilliği yapan Büyükaya, daha sonra AB Bakan Yardımcısı olarak atanmıştı. Büyükaya, 1 Şubat itibarıyla istifa etmişti.

ENERJİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI DA SİYASETE GİRİYOR

Siyasete girmek için bürokraside yaşanan yaprak dökümüne katılacak bir başka Müsteşar ise, Enerji Bakanlığı'ndan. Enerji Bakanı Metin Kilci'nin de, siyasete girmek için istifa edeceği ifade ediliyor.  Enerji Bakanlığı'ndan ayrıca, TETAŞ Genel Müdürü Münib Karakılıç da siyasete girmek için istifa etmeye hazırlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Bakan Yardımcısı Muhammed Balta, 7 Haziran seçimlerinde aday olmak üzere ayrıldı.  Çevre Bakanlığı'ndan ayrıca, Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş da siyasete girmek için istifa etti.

ÇEVRE BAKANI YARDIMCISI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Muhammet Balta, 25. Dönem AK Parti Trabzon Milletvekili aday adayı olmak için Bakan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

BAKAN ALA'DAN VALİLERE İZİN ÇIKMADI

Hürriyet'in haberine göre bürokrasiden birbiri ardına gelen istifa haberleri, devletin en kilit bakanlıklarından İçişleri Bakanlığı'na pek uğramadı. Bunun gerekçesinin ise, bizzat İçişleri Bakanı Efkan Ala olduğu kulislerde konuşuluyor.

Pek çok vali, vali yardımcısı ve kaymakamın, adaylık için nabız yoklamasına, Bakan Ala'ın "devleti kim yönetecek?" diyerek karşı çıktığı ifade ediliyor. Bakan'ın sıcak bakmaması nedeniyle de, İçişleri'nde bürokrat istifalarının, geçen seçimlere oranla çok sınırlı kalması bekleniyor.

Ancak İçişleri'nde birkaç valinin, bu duruma rağmen, aday adaylığı yolunda oldukları da konuşuluyor.
Bu valiler, yaş haddinden emekliliğine çok az kalan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ile, Hatay Valisi Ercan Topaca,  Kütahya Valisi Şerif Yılmaz ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı Osman Güneş'in de adaylık için istifa edebilecekler arasında adı geçiyor.

ERDOĞAN'IN ESKİ DANIŞMANI DA İSTİFA ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı görevinde 12 yıl boyunca danışmanlığını Türker Yörükçüoğlu daha sonra Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olmuştu. Yörükçüoğlu müsteşar yardımcılığı görevinden ayrılarak siyasete girmeye karar verdi.

HÜSEYİN YAYMAN İSTİFASINI CANLI YAYINDA AÇIKLADI

Gazi Üniversitesi öğretim üyesi, yorumcu-köşe yazarı Hüseyin Yayman üniversitedeki görevinden istifa ettiğini canlı yayında açıkladı. Yayman, Başak Şengün'ün sorusu üzerine  7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olmak için istifa ettiğini şu sözlerle açıkladı: "Ben de üniversitedeki görevimden ayrıldım. Ak Parti'de siyaset yapmak için bir girişimim var."

BASIN İLAN KURUMU

Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay milletvekili adayı olmak için istifasını hafta sonu açıklamıştı. Basın İlan Kurumu'nda yöneticilik yapan, aynı zamanda Numan Kurtulmuş'un da basın danışmanı da olan Mustafa Canbey'den de Balıkesir'eden aday olmak için istifa etti.

RTÜK

Milletvekili olmak için bürokraside başlayan istifa rüzgarının RTÜK'ü de etkilemesi bekleniyor. RTÜK'te temmuz ayında görev süreleri dolacak olan AKP kontenjanından seçilmiş iki üye Başkan Davut Dursun ile Başkan vekili Hasan Tahsin Fendoğlu'nun görevlerinden ayrılabilecekleri söyleniyor. Benzer bir gelişme MHP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen Esat Çıplak için de dile getiriliyor. Çıplak'ın görev süresi de Temmuz'da doluyor. Görev süresinin dolmamasına rağmen CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan Ali Öztunç'un da istifa edebileceği ve vekillik için başvurabileceği RTÜK koridorlarında konuşuluyor.

HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ

Şanlıurfa'daki Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu, AK Parti’den milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti.

SPOR DÜNYASINDA 7 HAZİRAN İSTİFALARI

Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, 25. dönem milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti. Yerlikaya, "Yeni Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve parti teşkilatımızın vereceği her görevi layıkıyla yerine getirmeye hazırım" dedi. Hamza Yerlikaya, 2007 seçimlerinde Sivas'tan milletvekili seçilmişti.

Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin de AK Parti'nin milletvekili aday adayı olabilmek için görevinden ayrıldığını bildirdi. Bilgin, yaptığı yazılı açıklamada, 8 yıldır federasyon başkanlığını yürüttüğünü ve önemli başarılara imza attıklarını belirterek memleketi Trabzon'dan, AK Parti milletvekili aday adayı olmaya karar verdiğini açıkladı.

KIZILAY

Kızılay Genel Sekreter Yardımcı olan, aynı zamanda Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Akar, milletvekili adayı olmak için federasyondaki görevinden istifa etti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?