banner39

Bürokraside milletvekili olma seferberliği!

Şu ana kadar 700 bürokratın, Başbakan Davutoğlu ve AKP yöneticileriyle irtibata geçerek milletvekilliği için nabız yokladığı öne sürüldü. Davutoğlu'nun ise bu kadar yüksek başvuruya, "Peki devleti kim yönetecek" şeklinde tepki gösterdiği belirtiliyor

Politika 03.02.2015, 11:22 03.02.2015, 11:28
Bürokraside milletvekili olma seferberliği!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Genel seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyenlerin başında yüksek bürokrasiden isimler geliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti yetkili kurum ve kişilerine şu ana kadar 700’ün üzerinde yüksek bürokratın nabız yokladığı ortaya çıktı.

Yeni Şafak'ın haberine göre bu kadar yüksek başvuru nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Peki devleti kim yönetecek?” sözleriyle adaylık bekleyen bürokratlara tepki gösterdi.

Haberde AK Parti’nin bürokrasiden en fazla 15 ismi aday göstereceği belirtildi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili adaylığına kesin gözüyle bakılırken, 'paralel yapıyla mücadele', Suriye ve Irak başta olmak üzere 'terörle mücadele', 'çözüm süreci' gibi önemli operasyonların devamını sağlayacak isim bulmakta zorlanıldığı belirtildi.

KADIN KOTASI

Kadın ve gençlik kollarının taleplerini de değerlendiren AK Parti, bu seçimde her ilden bir kadın aday göstermek istiyor. Bu konuda teşkilatların ve kadın aktivistlerin taleplerini alan AK Parti’nin her ilden göstereceği kadınların en az yarısının ise başörtülü olacağı belirtiliyor. AK Parti’nin önceki seçimlerde başörtülü aday göstermesi için kadın dernekleri yoğun bir kampanya yürütmüştü. İstanbul Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin’in de adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

BAŞDANIŞMANLAR 

Şu ana kadar, AK Parti’den aday olmak için Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aydın Ünal istifa etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın metin yazarı ekibinde de yer alan Ünal’ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. AB Bakan Yardımcısı ve eski İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, eski Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Ulvi Saran’ın da milletvekili aday olması bekleniyor. Başbakan Başdanışmanı Hatem Ete ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal’ın da ismi adaylık için kulislerde konuşuluyor.

ÇÖZÜMÜN KARA KUTUSU

AK Parti’de aday olmak isteyen isimler arasında çözüm sürecinin kara kutusu olarak bilinen Adalet Bakanlığı Müşaviri Adnan Boynukara da yer alıyor. Parti kulislerinde Boynukara’nın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Dershanelerin dönüştürülmesinin mimarı olarak gösterilen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Akil İnsanlar heyetinden Erol Göka, Samsun İl Müftüsü Hayrettin Öztürk aday olacak bürokratlar arasında yer alıyor.

GAYRİMÜSLİM ADAY

Haberde 'toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak' bir liste oluşturmak için AK Parti'nin gayrimüslim aday da gösterebileceği ve iki ismin belirlendiği de belirtiliyor. Davutoğlu’nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan’ın milletvekilliği adaylığına kesin gözüyle bakılırken, diğer ismin kim olacağı henüz netlik kazanmadı.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü