banner39

'Bütün metrolara katlı otoparklar yapılacak'

Erdoğan, tüm metrolara katlı otopark yapılacağını kaydederken, "Metro hatlarının yanına şimdi otoparklar yapalım. Vatandaşımız gelsin aracıyla, metroya binsin, işine ulaşsın. Tüm metrolara bunu yayacağız" dedi.

Politika 12.02.2014, 12:02 12.02.2014, 13:39
'Bütün metrolara katlı otoparklar yapılacak'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'da Batıkent-Sincan Metrosu açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

Medeniyetler ittifakı projesinde, beraber dünya barışını tesiste mimarı olduğumuz bu adım sebebiyle İspanya ile olan birlikteliğimiz artarak devam ediyor. Şu anda bu projemize dünyada 135 civarında ülke, kurum ve kuruluşlar destek veriyor. Bu ne denli doğru bir yolda olduğumuzu göstermesi bakımından çok önemli. İşte şimdi böyle önemli bir projede de yine İspanya ile beraberiz.

Ankara metrolarını başlatan ve belli bir aşamaya kadar getiren, Ankara Büyükşehir Başkanlığımıza ve Melih Gökçek beye metroyu tamamlayan ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığımıza ve değerli mesai arkadaşım, 11 yıl beraber çalıştığımız Binali Yıldırım beye, şu anda İzmir büyükşehir belediye başkan adayı. İnşallah 30 Mart'tan sonra İzmir'in büyükşehir belediye başkanı olarak İzmirimize de beklenen eserleri üretir. Ve şu anda da Lütfi Elvan beye emeği geçen mimar, mühendis, teknisyenlere tüm işçi kardeşlerime şahsım ülkem ve milletim adına özellikle şükranlarımı ifade ediyorum.METROLARA OTOPARK GELİYOR

Kızılay – Çayyolu hattını 10 ay erken hizmete alıyoruz. Sırada benim de oturduğum Keçiören ilçesine evet, Keçiören metrosu var. onun da çalışmaları devam ediyor. Yıl sonunda inşallah Keçiören metrosunun da test sürüşlerine başlayacak, 2015'te de hizmete alacağız.

Şu anda Ankara'daki raylı sistem uzunluğu 23,5 kilometredir. Bugün buna 15,5 kilometrelik yeni hattı ekliyoruz. Çayyolu ve Keçiören'i açtığımızda uzunluğu 67,5 kilometreye çıkarmış olacağız. Elbette burada durmuyoruz. Yeni projelerin çalışmaları başladı. Kızılay'dan Esenboğa Havalimanı'na giden bir metro.

Bugün Ankara'da büyük bir özlemi sonlandırıyoruz. Batıkent-Sincan hattını hizmete alıyoruz. 11 ay öne çekilmiş olması bir inancın neticesidir. Azmettiğiniz zaman başarılı olursunuz. Biz bunun ispatını yaptık. Biz laf üretmeyiz, icraat üretiriz. Ankara'yı ulaşımda da bir Avrupa başkenti konumuna yükseltmiş olacağız. İlk etapta yeni metromuz Batıkent'ten aktarmalı çalışacak. Batıkent-Sincan ulaşım dakikası 35 dakika olacak. Sonrasında da Kızılay'a aktarma da ortadan kalkacak.

Bakın burada Sincan'dan Kızılay'a ulaşımın geçmişte ne büyük dert mesele olduğunu biliyorsunuz biliyorum. Ben burada belediye başkanımdan bir şeyi özellikle rica edeceğim. Artık bu metro hatları üzerinde istasyon noktalarında muhakkak katlı otoparkları yapalım. Ve bu katlı otoparklarda vatandaşımız gelsin aracını oraya park etsin, ondan sonra hemen raylı sisteme intikal ve yürüyerek gitsin gelsin. Bunu sağlayalım. Diğer büyükşehirlerimizde bu adımlarımızı atacağız. Şu kadar dakika da şuraya ulaşacağım deme şansını yaşayacak. Sizler inşallah bu mutluluğu yaşayacaksınız.

VAZİFEMİZİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bu ülkede yapmamız gereken çok şey var. Bu ülke çok ihmal edildi. Bu ülkenin önünü çok kestiler. Şu anda hızımızı kesmeye çalışıyorlar, kesemeyecekler. İnanıyoruz, inandığımız için üstünüz ve bunu da başaracağız. İnşallah Kurtuluş Savaşını sevk ve idare eden Ankara, inanıyorum ki yeni Türkiye'nin İstiklal Mücadelesini de gayet güzel başarılı şekilde yönetecek.

Biz Ankara'yı Türkiye'nin kalbi konumuna yükselttik. Mazlumların, mağdurların, yoksulların başkenti konumuna yükselttik 11 yıl boyunca. Gereksiz gerilimlerden uzak durup millete hizmet ürettiysek, bundan sonra da hizmet üreteceğiz. Bizi engelleyemeyeceksiniz. Biz vazifemizi yapmaya devam edeceğiz.

Açılışını yaptığımız bu metro hattının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu anımızda bizimle bu duyguları paylaşan herkese teşekkür ediyorum; mimar, mühendis, işçi kardeşlerime şükranlarımı bildiriyorum.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?