banner39

Büyükelçilik ve konsolosluklara İçişleri müşavirleri atanacak

İçişleri Bakanlığı tarafından görevli personelden belirtilen şartları taşıyanlar arasından büyükelçilik, başkonsolosluk ve konsolosluklara İçişleri müşavirleri ile İçişleri ataşeleri atanacak

Politika 12.04.2017, 14:32 12.04.2017, 14:32
Büyükelçilik ve konsolosluklara İçişleri müşavirleri atanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanlığı tarafından Bakanlık, Emniyet ve Jandarma bünyesinde görevli personelden belirtilen şartları taşıyanlar arasından büyükelçilik, başkonsolosluk ve konsolosluklara İçişleri müşavirleri ile İçişleri ataşeleri atanacak.

İçişleri Bakanlığı Yurt dışı Teşkilatına Sürekli Görevle Atanacak Personel Hakkındaki Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelikle, 21 Haziran 2008 tarihli Emniyet Genel Müdürlüğü Yurtdışı Teşkilatına Sürekli Görevle Atanacak Personel Hakkındaki Yönetmelik iptal edildi.

Bakanlığın yurt dışı teşkilatına büyükelçilikler nezdinde İçişleri müşaviri, başkonsolosluklar nezdinde ise İçişleri ataşesi atanmasına imkan tanıyan yönetmeliğe göre, İçişleri Müşavirliklerinde ihtiyaca göre birden fazla İçişleri müşaviri görevlendirilebilecek. Görevlendirilen müşavirlerin aynı birim personeli olması halinde rütbe ve kıdem olarak önde olan, farklı birim personeli olması halinde ise Bakanlık tarafından koordinasyon görevi verilen personel, ihtisas biriminin yöneticisi olarak belirlenecek. İçişleri müşavirleri, misyon şefine karşı sorumlu olacak.

İçişleri müşavirleri, Bakanlığın görev alanına giren konularda Türkiye ile ilgili olayları izleyip değerlendirerek önlem alınması amacıyla gerekli çalışmaları sürdürecek ve edinilen bilgileri ilgili birime iletecek. Görevli bulunduğu ülkenin kolluk teşkilatlarının teknolojik gelişmelerini ve Bakanlığı ilgilendiren mesleki yayınları takip ederek bu konuda elde edilen veya talep edilen bilgi ve belgeleri ilgili birime gönderecek. Bakanlık ile görevli bulunulan ülkenin devlet kuruluşları arasında iş birliğini artırmak için gerekli çalışmaları yapacak ve kurulan iş birliğinin sürekliliğini sağlayacak. 

İçişleri müşavirinin bulunmadığı yerlerde görevlendirilecek İçişleri ataşeleri de müşavirin görev ve sorumluluklarını yerine getirecek.

YDS'DEN 60 PUAN ŞARTI

İçişleri müşaviri olarak atanacaklarda halihazırda geçici veya sürekli olarak altı ay ve daha uzun süre ile yurt dışında görev yapıyor olmamak şartı aranacak. Daha önce sürekli görevle yurt dışı teşkilatında görevlendirilmemiş olmak ile hakkında yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlardan dolayı adli soruşturma veya kovuşturma bulunmamak, aynı suçlar nedeniyle idari soruşturma yürütülüyor olmamak veya mahkumiyet kararı bulunmamak şartını taşıyanlar İçişleri müşaviri olarak atanabilecek.

Görevlendirme için son beş yıl içerisinde YDS’den veya buna denkliği kabul edilen diğer yabancı dil sınavlarının birisinden en az 60 puan almış olmak şartı da aranacak ancak Bakanlık önceden duyurmak suretiyle dil barajını belirleyeceği diller için düşürebilecek.

ASTSUBAYLARDAN ATAMA YAPILABİLECEK

İçişleri ataşesi olarak atanacaklarda ise son beş yıl içerisinde YDS’den veya buna denkliği kabul edilen diğer yabancı dil sınavlarının birisinden en az C seviyesi puan almış olmak şartı aranacak. Emniyet hizmetleri sınıfından İçişleri ataşesi olarak atanacakların emniyet amiri, dördüncü, üçüncü veya ikinci sınıf emniyet müdürü rütbesinde olması gerekecek. 

Jandarma ve Sahil Güvenlik hizmetleri sınıfından ise subaylarda yüzbaşı, kıdemli yüzbaşı, binbaşı; astsubaylarda ise astsubay başçavuş veya astsubay kıdemli başçavuş rütbelerinde olmak şartlarını taşıyanlar arasından atama yapılacak.

İÇİŞLERİ ATAŞELERİ İÇİN SINAV ŞARTI

İçişleri Bakanının onayı ile belirlenen kadrolara İçişleri ataşesi ataması için duyuru yapılmasının ardından gerekli şartları taşıyanlar, çalıştığı kadronun en üst dereceli amirinin muvafakati üzerine sınav başvuru formlarını doldurarak ilgili birimlerin dış ilişkilerden sorumlu daire başkanlıklarına teslim edecek.

Başvuruları kabul edilenlere ait liste Bakanlık internet sitesinde duyurulacak.

GÖREV SÜRESİ İKİ YIL 

Yurt dışı teşkilatında görevlendirilecek Bakanlık personelinin görev süreleri iki yıl olacak. Bu süre İçişleri Bakanının onayı ile bir kez bir yıl uzatılabilecek ancak bu personel görevlendirme süresi dolmadan görevlendirme usulü ile geri çekilebilecek. Yurt dışı görev süresi sona erenler Bakanlıkça durumlarına uygun kadrolara atanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?