banner39

Çankaya Köşkü'nde 'Renkli' yemek

Çankaya Köşkü'nde veriklen yemeği Ekvador'dan gelen güller süslerken konuk Cumhurbaşkanı Delgado konuşma metnini bulamadı.

Politika 16.03.2012, 01:07 16.03.2012, 01:16
Çankaya Köşkü'nde 'Renkli' yemek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado onuruna akşam yemeği verdi. Yemekte renkli görüntüler vardı.

Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado'nun, Ankara'daki son programı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'nde onuruna verdiği akşam yemeği oldu. Yemeğe, Başbakan Erdoğan ve çok sayıda bakan katıldı.

Yemek salonundaki ilgi odağı ise güller oldu. Gülleri ile meşhur Ekvador'dan özel olarak getirilen beyaz güller, yemek masasını süsledi.

GÜL, DELGADO'NUN İSTANBUL HAYRANLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, iki ülke ilişkilerine dikkat çekerken, konuk Cumhurbaşkanı'nın İstanbul hayranlığını örnek gösterdi.

Gül,  "Yıllar önce İstanbul'u ziyaret ettiğinizi ve hatta Aya Sofya'dan esinlenerek büyük kızınıza 'bilgelik' anlamına gelen Sofia ismini verdiğinizi biliyorum. Bu, çok farklı coğrafya ve kültürlere sahip olsalar da, dost ülkelerimiz arasındaki müşterek değerlerin, ne denli güçlü olduğunun en müşahhas örneğidir" dedi.

KONUŞMA METNİNİ BULAMADI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasından sonra, sıra konuk Cumhurbaşkanı'nın konuşmasına geldi, ancak Ekvador Cumhurbaşkanı konuşma metnini bulamadı. O anlar da kameralara yansıdı.

Konuşma metni bulunamayınca, çevirmen çağrıldı.

SİZE HAYRANLIK DUYUYORUM

Salona doğaçlama hitap eden Konuk Cumhurbaşkanı, "Ben, Cumhurbaşkanı gibi güzel ve resmi bir konuşma yapamayacağım ama samimi bir konuşma yapacağım. Misafirperverliğiniz için teşekkür ediyorum. Kendimizi evimizde gibi hissettik. Size hayranlık duyuyorum. Başarınızı tebrik etmek istiyorum. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nı da tebrik etmek istiyorum. Ankara, modern ve temiz bir kent. Bunun reçetesini biz de istiyoruz" diye konuştu.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?