banner39

Çankaya Köşkü'nde sürpriz zirve

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'le bugün bir araya gelecek.

Politika 14.07.2011, 04:12 14.07.2011, 07:37
Çankaya Köşkü'nde sürpriz zirve

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çankaya Köşkü bugün sürpriz bir zirveye ev sahipliği yapacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden bildirilen programa göre, Gül bugün saat 13.30'da Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner'i birlikte kabul edecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden bildirilen programa göre, Gül yarın saat 13.30'da Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner'i birlikte kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Gül, perşembe günleri haftalık olağan görüşmeler çerçevesinde Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner ile ayrı ayrı görüşüyordu.

Edinilen bilgiye göre, zirvenin iki ana gündem maddesi var.Görüşmede son günlerde meydana gelen kritik gelişmeler ve 1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısıyla ilgili genel değerlendirme masaya yatırılacak.

Balyoz ve Ergenekon soruşturmaları çerçevesinde halen tutuklu bulunan 42 general ve amiralle ilgili terfi ve emeklilik dosyaları Şura'nın önündeki en önemli kriz olarak duruyor.

Orgeneral Bilgin Balanlı'nın tutuklanmasının ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na kimin atanacağı da belirsiz. 30 Ağustos tarihi itibariyle emekliye ayrılacak olan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın görev süresinin uzatılması gündemde.

Zirvede özellikle Aksay'ın süresinin bir yıl uzatılmasına dönük uzlaşı aranabileceği belirtiliyor. Zirvede, son günlerde meydana gelen terör olaylarının da değerlendirileceği öğrenildi.

Terör olayları ve Diyarbakır'da kaçırılan 2'si asker 3 kişi için başlatılan operasyonun da görüşmede ele alınacağı  belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?