Çankaya'daki Yıldırım-Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi

Başbakan Binali Yıldırım'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Basına kapalı yapılan görüşme 50 dakika sürdü

Çankaya'daki Yıldırım-Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. İki isim, Afrin'de yürütülen 'Zeytin Dalı Harekâtı'nı ele aldı. 

Başbakan Binali Yıldırım'ın CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Basına kapalı yapılan görüşme 50 dakika sürdü.Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. 

Yıldırım, "Şu ana kadar asker kaybımız yok, 170'den fazla hedef imha edildi'' dedi.

Başbakan Yıldırım, 20 Ocak itibarıyla Suriye'nin Afrin bölgesine, orada uzun süredir konuşlanmış terör örgütü elamanlarını yok etmek amacıyla bir harekat başlattıklarını anımsattı.

Harekatın adının çok anlamlı olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Afrin, zeytini ile meşhur bir bölge. Afrin'e yapılan harekat bir barış harekatıdır. Afrin'de yaşayan Arap, Kürt, Türkmen ve diğer etnik gruplara sahip yerel halkın PKK ve DEAŞ terörünün baskısından kurtarılması, onların özgürlüğüne kavuşturulması, yerlerinden yurtlarından edinilmesinin önüne geçirilmesi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun da belirttiği gibi hassasiyetlerimiz var. Hassasiyetlerimiz nedir? Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede terör örgütlerinin baskı, zulüm yaparak halkı yıldırmalarının önüne geçilmesi ve bütün bunları yaparken de sivillerin zarar görmemesi.

"Yıldırım, üçüncü gününde harekatın başarıyla devam ettiğini, ilk 2 günde yapılan çalışmalarla 100'ün üzerinde muharip uçakla belirlenen 170'den fazla hedefin imha edildiğini, uçakların görevini tamamlayarak yerlerine döndüğünü belirtti.

Kara harekatının da 21 Ocak itibarıyla de başladığına işaret eden Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur ancak Kilis'te konuşlu askerlerimize taciz saldırıları olmuş ve 1 askerimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Dün akşam 22.00 sıralarında icra edilen hava harekatıyla daha önce Reyhanlı'ya roket gönderen Afrin'deki nokta bombalanmış ve etkisiz hale getirilmiştir. Bugün geçtiğimiz yakın süre içerisinde Kırıkhan'a yine bir füze gönderilmiş ve bir TEDAŞ görevlisi şehit olmuştur. Bu konuyla ilgili de gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. Burada bir şeyi memnuniyetle ifade etmek isterim ki bu harekata milletimiz tam anlamıyla destek vermektedir. 80 milyon tek yürek halinde kahraman Mehmetçiğimizin başarısı için desteğini, duasını sürdürmektedir. Aynı zamanda siyasi partilerimiz, başta ana muhalefet partisinin değerli genel başkanı olmak üzere MHP de bu harekata tam destek vermektedir. Harekatın karşısında cılız bazı çatlak sesler çıkmakla beraber herhangi bir yurt çapında toplumsal olay gündeme gelmemiştir. Gerek sosyal medyadan gerek geleneksel medyadan yapılan bazı açıklamalar, yasalara aykırı, halkı isyana çağıran açıklamaların muhatapları hakkında da  gerekli soruşturmalar yapılmaktadır."

Başbakan Yıldırım, kısa süre içinde bu harekatı tamamlayıp hem Afrin'de yaşayan insanların huzura kavuşması hem de Türkiye'ye, Türkiye'nin sınırlarına, Hatay'da, Kilis'te, civarda bulunan karakollara, köylere, ilçelere yapılan saldırıların ve tehditlerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlanacağını bildirdi.

Yıldırım, verdikleri destekten dolayı millet ve hükümeti adına CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 13:59
banner53
YORUM EKLE

banner39