banner15

Çatı aday İhsanoğlu'dan Çözüm Süreci'ne destek

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, Çözüm Süreci konusunda hükümete destek niteliğinde açıklamalarda bulundu. İhsanoğlu, sürecin gizlilik içerisinde yürütülmesinin normal olduğunu belirterek belli bir aşamadan sonra Meclis'e havale edilmesi gerektiğini savundu

Çatı aday İhsanoğlu'dan Çözüm Süreci'ne destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, çözüm sürecine ilişkin 'gizlilik içerisinde' yürütülmesinin çok doğal olduğunu belirterek bu tür sorunların bir an önce uzlaşı içinde çözülmesi gerektiğini söyledi. Şu ana kadar devletin sorunu şiddetle çözmeye çalıştığını belirten İhsanoğlu, bunun yanlış olduğuna işaret etti.

CNNTürk'te Taha Akyol'a konuşan İhsanoğlu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: Çözümden yana olmayan insan savaştan yanadır demektir. Barıştan yana olmayan insan ölümden yanadır. Biz barış istiyoruz. Biz bu yaranın kapanmasını istiyoruz. Hem avantaj hem handikaplarımız var. Hatalarımız mesela, birçok meseleyi sopayla, falakayla halletmeye çalışıyoruz. Hal böyle olunca karşınızda insanlar her zaman baş eğmiyor, isyan ediyor. 1980'den bu yana 30 binden fazla evladımızı kaybettik. Ne pahasına olursa olsun değil, belirli fatulara göre çözüm değil.

Bizim avantajlarımız da var. Bu topraklarda çok uzun yıllardır birlikte yaşıyoruz. Ne zaman sopalar kullanıldı, o zaman sıkıntı oldu. Beraber yaşama kültürünü canlandırmamız lazım. Bunu bugünkü Anayasa sistemi içinde yapabilmemiz için daha çok insan hakları lazım. Bu sıkıntıları yaşayan sadece biz değiliz. İngilizler Kuzey İrlanda ile olan meselelerini hallettiler. Bunları göz önünde bulundurmamız lazım. Bu gibi çalışmalar mahremiyet içinde yürütülecektir.

Belirli bir noktadan sonra parlamentoyu dahil etmek lazım. Atatürk, İstiklal Savaşı'nı Meclis ile birlikte yaptı. O zaman çok sert karşı çıkanlar vardı. Ama bunlar yapılmalı. Bütün partilerimize sesleniyorum. Bu Meclis çatısı altında bunun görüşülmesi lazım. Birtakım handikaplarımız var, bunların aşılması lazım.

'CEMEVİ TALEPLERİNE SEMPATİYLE BAKIYORUM'

İhsanoğlu, Cemevi taleplerini de sempatiyle karşıladığını belirterek şunları söyledi: Alevi realitesi, varlığı, Anadolu’nun sosyolojik bir realitesi. Mevlana olmasa, Hacı Bektaş-ı Veli olmasa, Yunus Emre olmasa Anadolu 1000 sene Türk olmazdı. Başka imparatorluklar gibi bizler de biterdik. Dolayısıyla bu vatanda doğan herkesin eşit şekilde yaşama ve devletten eşit muamele göre hakkı vardır. Alevi kardeşlerimizin cemevi taleplerine ben sempatiyle bakıyorum ve bu konuyu devletimizin düzenlemesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 09:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48