banner15

Çavuşoğlu: Avrupa Konseyi ile yakın iş birliği içindeyiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ile düzenlenen ortak basın toplantısında, "Avrupa Konseyi ile yakın iş birliği içindeyiz bilgilendirme sürecek" dedi

Çavuşoğlu: Avrupa Konseyi ile yakın iş birliği içindeyiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, "Avrupa Konseyi ile yakın iş birliği içindeyiz. Bilgilendirme sürecek. Demokrasi anlayışımızdan taviz vermedik, vermeyeceğiz. AB ve Avrupa basını yanlış tutumundan vazgeçmeli" derken Jagland, "Halkın üzerine ateş açıldı, darbe girişimi kabul edilemez. Gizli örgütle ilgili adımlar atılmalı. Darbe olsaydı Avrupa Konseyi üyeliği askıya alınırdı" dedi.

"Avrupa Konseyi ile yakın iş birliği içindeyiz" diyen Çavuşoğlu, "Avrupa Konseyi ile yakın iş birliği içindeyiz. Türkiye'de atılan adımlar konusunda bilgilendirme sürecek. Demokrasi anlayışımızdan taviz vermedik, vermeyeceğiz. Reform süreci güçlü bir şekilde devam edecek. AB ve Avrupa basını yanlış tutumundan vazgeçmeli. Objektif, dengeli olun. Dürüst olalım" dedi.

Jagland, "Bu gizli örgüt ile ilgili adımların atılması gerekiyor. Bu örgütün varlığına ilişkin uzun bir süredir bilgiye sahibiz. Mücadelede, masumiyet karinesi saygı duyulan bir ilkedir. Türk vatandaşlarını tebrik ediyorum, demokrasiye sahip çıktılar. Halkın üzerine ateş açıldı, darbe girişimi kabul edilemez. Ağır kınanması gereken bir şeydir. Darbe olsaydı Avrupa Konseyi üyeliği askıya alınırdı. TBMM'de birlik sergilenmiş olması önemli ve anlamlıdır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2016, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35